“Kıbrıs Türk halkı kırılma noktasındadır”

“Kıbrıs Türk halkı kırılma noktasındadır”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs Postası Web TV’de Gökhan Altıner’e konuk oldu ve algı operasyonlarına teslim olmayacaklarına dikkat çekti. Azınlık Hükümeti’nin istifasını sunmasından 2-3 hafta önce algı operasyonlarına başlandığına vurgu yapan Ana Muhalefet Lideri Tufan Erhürman, bunun Kıbrıs Türk halkına da hakaret olduğunu belirtti. Devletin, herhangi bir partinin kurultayına bağlanarak kendi hukukunun dışına çıkamayacağına da dikkat çeken Erhürman, bunun sonucunda tepkilerinin çok ağır olacağını kaydetti.

Yaşananlardan sonra herkesin samimiyetini sorgulamaya başladıklarını ifade eden Erhürman, Azınlık Hükümeti’nin istifa etmesi sonucu işgüder hükümet konumuna girdiğini belirtti. Azınlık Hükümeti’nin derdinin halk olmadığını söyleyen Erhürman, “Kurultaya giderken hangi adım daha fazla avantaj kazandırır diye düşünerek hareket ediyorlar” diye konuştu. Kıbrıs Türk halkının kırılma noktasında olduğuna vurgu yapan Erthürman, “Kıbrıs Türk halkı tarihi bir karar verecek. Biz bu hükümetin yok hükmünde olduğunu 10 aydır söylüyoruz. 6 ilçede eylem yaptık biz CTP olarak. Müsterih olduğumuz nokta, halkın iradesinin kullanılacağı noktaya gelindi” dedi.

İstifa kararından 2-3 hafta önce başlayarak tek başına iktidarız diyerek algı operasyonları da yapıldığını kaydeden Erhürman, “Bu, Kıbrıs Türk halkına hakaret anlamına geliyor. Biz bu rezaleti yaşattık size, siz o kadar memnun kaldınız ki; siz bize bu defa yüzde 45’lerde oy vereceksiniz. Bu apaçık bir hakarettir” dedi. Cumhurbaşkanlığı makamının iki temel özelliğe sahip olduğuna dikkat çeken Erhürman, birincisinin merkezi siyasi makam olarak dünyayla iletişim kurabilen tek makam olduğunu ifade etti. İkincisinin ise siyasi istikrara sahip olan tek makam olduğunu belirten Erhürman, içeride de dışarıda da söz konusu makamın öneminin altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER