“Kara para aklama” kararnamesine bir tepki de Harmancı’dan

“Kara para aklama” kararnamesine bir tepki de Harmancı’dan

UBP – DP – YDP Azınlık Hükümeti, “Nakdi Varlıklara İlişkin Mali Düzenleme” başlıklı bir “Yasa Gücünde Kararname” çıkartarak, yurtiçi ve yurtdışında bulunan kayıt dışı gelirlerin “yüzde 2 buçuk vergi” karşılığında kayıt altına alınmasına karar verdi.

Ekim ayına kadar geçerli olacak söz konusu “Yasa Gücünde Kararname” ile ilgili kişisel sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, “Hakkıyla devlete vergisini verip kayıt içinde kalan insanları enayi yerine koyan yasa gücünde kararnameyi de sonunda yaptılar” dedi.

Sadece yüzde 2,5’lik vergi ödeyerek kayıt dışı paranın sisteme sokulacağına işaret eden Harmancı, “Bu işin Türkiye’deki adı ‘Varlık Barışı’. Türkiye’de tam 7 kez uygulandı, yüzde beş vergi alınarak başlandı şu an hiç vergi vermenize gerek yok. Türkiye’de de tartışmaları beraberinde getirdi ama özellikle vergi adaletsizliği anlamında” ifadelerini kullandı.

Her türlü sermaye girişinin, devlete ufak bir komisyon ödeyerek yasal hale getirilebileceğini ifade eden Harmancı, “Kayıt dışı sanal bet paranız mı var? Hay hay buyurun yüzde 2,5 alalım, illegal bir ticaret yaptınız parayı sisteme sokamadınız gelin sadece yüzde 2,5 ödeyerek sorgusuz sualsiz aklayalım” şeklinde ifadelerde bulundu.

Vergi Dairesi’nin, “Siz bu parayı ne zaman kazandınız? Niye beyan etmedeniz, Nerede ve hangi yolla kazandınız” sorularını hiçbir şekilde soramayacağını belirten Harmancı, “Normal ve uluslararası sistem içerisinde bir ülke olsak hani diğer kurumlar işin kontrol tarafını yürütecek diyeceğim ama halimizi biliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Söz konusu Yasa Gücünde Kararname’nin “kara para aklama operasyonuna dönüşmemesi için” polisin ve ilgili tüm birimlerin, kamuoyuyla şeffaf ve hesap verilebilir bir iletişim içinde olması gerektiğine dikkat çeken Harmancı, “Tüm bunlar uygulanacak olsa bile bu yaratılan vergi adaletsizliğini asla ve asla gidermeyecek” dedi.

Mehmet Harmancı, paylaşımını şöyle sürdürdü:

“Pandemi ve pandeminin yarattığı ekonomik koşullar emekçilerin sırtında her geçen gün ağırlaşırken ve bir yandan servet vergisi alınsın mücadelesi verilirken devlet yine kirli sermayeden ve yolsuzlukları önlemek yerine önünü açan tarafta yer alarak bizi yanıltmadı. Ülkeyi her geçen gün battığı yere daha da batırıyorsunuz, bu toprakları dürüst insanlara cehennem, suçlulara ise cennet vatan yapıp geleceğe birlikte yürüyorsunuz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER