Fikri Toros: Sayın Tatar, çok geç olmadan BM zeminine dönmeli ve önerilen GYÖ’leri müzakere etmelidir

Fikri Toros: Sayın Tatar, çok geç olmadan BM zeminine dönmeli ve önerilen GYÖ’leri müzakere etmelidir

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Fikri Toros, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ‘Er Meydanı’ programında Kıbrıs konusuna ilişkin yaptığı açıklamaları eleştirdi.

Toros, “Sayın Tatar, Mustafa Alkan’ın sunduğu Er Meydanı programında, ‘egemen eşitliğin ve eşit uluslararası statünün tescil edilmesi’ olan ‘yeni siyaset’ini anlattı ve Rum Lider Anastasiades’in Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) önerilerini reddettiğini açıkladı. “Ercan’ı BM’ye, Mağusa Limanı’nı da AB’ye devretmekle KKTC’yi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğine devretmiş oluruz” dedi Sayın Tatar. Ayrıca, 'Kapalı Maraş KKTC sınırları içerisindedir ve açılmıştır' diyerek, GYÖ’leri reddetme nedenlerini meşru kılmaya çalıştı” dedi.

Toros, Anastasiadis’in GYÖ önerilerinde yer alan, Ercan Havalimanının BM yönetiminde uluslararası uçuşlara açılabileceği, Gazimağusa Limanı’ndaki ticaretin de AB kontrolünde olarak yapılabileceğinin yer aldığını kaydetti.

Toros, önerilerin hiçbir şekilde Ercan’ın BM’ye ve Gazimağusa Limanı’nın ise AB’ye devredilmesi anlamına gelmediğini vurguladı.

"SAYIN TATAR, ÇOK GEÇ OLMADAN BM ZEMİNİNE DÖNMELİ"

Toros, açıklamasının devamında ise şunları söyledi:

“1974’ten bu yana özel bir statüde olan kapalı Maraş’ın da, uluslararası hukukun parçası haline gelen 550 ve 789 no’lu BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak eski sakinlerine iade edilmesi önerilmiştir. Sayın Tatar, çok geç olmadan BM zeminine dönmeli ve önerilen GYÖ’leri müzakere etmelidir. Hedef, kapsamlı çözüm müzakerelerinin devamını kolaylaştırmak; ayrıca, aşamalı, sonuç odaklı ve takvimli olacak şekilde farklı bir yöntemin geliştirilmesini ve uygulanmasını elde etmek olmalıdır.  Önerilen GYÖ’ler de genişletilerek, bu hedef doğrultusunda uygulanacak olan yeni yöntemin aşamaları olarak ele alınmalıdır.

Sayın Tatar, hiçbir dünya ülkesinin kabul etmeyeceği “yeni siyaset”ini gözden geçirmezse, siyasi eşitliğe dayalı federal çözüm müzakerelerinin devam etmesini önleyen taraf konumuna gelmiş olacaktır. Bu da, Kıbrıs Türk halkının federal çözüm iradesine büyük bir darbe indirmiş olacaktır.  Bugüne kadar bir siyasi anlaşmaya varılamamış olmanın esas sorumlusu olan Rum liderliğine de büyük bir rahatlama sağlamış olacaktır.

Sayın Tatar “yeni siyaset”i  ile Kıbrıs Türk halkını statükoya mahkum eden, izolasyonlardan kurtulmasını engelleyen bir lider olarak tarihe geçecektir. Sayın Tatar’ı, daha fazla geç kalmadan, Kıbrıs Türk toplumunun siyasi eşitlik temelinde ve kendi ülkesi genelinde ortak hak ve çıkarları doğrultusunda hareket etmeye davet ederim!”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER