Erhürman: KKTC makamları Kişmir'in TC'ye neden giremediğini açıklamalı

Erhürman: KKTC makamları Kişmir'in TC'ye neden giremediğini açıklamalı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman gazeteci Ali Kişmir’in Türkiye’ye giriş yapamaması ile ilgili KKTC Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık’ı açıklama yapmaya davet etti.

KKTC yetkili makamlarının Kıbrıslı Türklerin seyahat özgürlüklerinin ve herkesin her fırsatta çok önemli olduğunu söylediği Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye ilişkilerini yakından ilgilendiren böylesi bir konuda konuşmayacaksa, hangi koşulda konuşacağını soran Erhürman, “Yurttaşlarınızın Türkiye'ye giderken "acaba girebilecek miyim" sorusuyla karşı karşıya kalması ya da böyle bir soru nedeniyle gitmeme kararı vermesi "yetkili makamlar" olarak umurunuzda mı?” ifadesinde bulundu.

CTP Lideri, KKTC makamlarının daha fazla gecikmeden açıklama yapmaya davet etti.

Erhürman: Gecikmeden derhal açıklama yapın

İşte Erhürman’ın iligli paylaşımının tam metni:

“Bu kez de Ali Kişmir... Hakkında "giriş yasağı" bulunduğu gerekçesiyle Türkiye'ye giriş yapamadı. Nedenine dair bilgisi yok; oysa bu Ali Kişmir'in en temel hakkı. Her konuda, her fırsatta açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanlığı da, bu konuda doğrudan sorumlu olan Dışişleri Bakanlığı da, Başbakanlık da bir kez daha suskun.

KKTC yetkili makamları Kıbrıslı Türklerin seyahat özgürlüğünü ve herkesin çok önemli olduğunu her fırsatta söylediği Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye ilişkilerini yakından ilgilendiren bu konuda konuşmayacaksa hangi konuda konuşacak?!!

Yurttaşlarınızın Türkiye'ye giderken "acaba girebilecek miyim" sorusuyla karşı karşıya kalması ya da böyle bir soru nedeniyle gitmeme kararı vermesi "yetkili makamlar" olarak umurunuzda mı? Bu konuyla ilgili, daha da fazla gecikmeden, derhal bir açıklama yapmak zorunda olduğunuzun farkında mısınız?!!”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER