Erhürman: Desteklerle asgari ücretlinin alım gücünü koruyun

Erhürman: Desteklerle asgari ücretlinin alım gücünü koruyun

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, asgari ücretin hükümetin açıkladığı kadar (8 bin 500 TL) artsa da beşinci ayın sonunda başta akaryakıt olmaz üzere yapılan zamlar nedeniyle alım gücünün düşeceğini ve insanların nasıl geçineceği sorusunu yanıtlamanın güçleşeceğini işaret etti. 

Hesaplamaların tekrar yapılarak, esnafa ve işletmelere verilecek desteğin asgari ücretlinin alım gücünü koruması gerektiğine vurgu yapan Erhürman, “aksi halde hem açlık, hem talebin daralması, hem de yurttaşların istihdamdan çekilmesi daha da hızlanacak!” dedi.  

 

 

İşte Erhürman’ın ilgili paylaşımının tam metni: 

"Hükumet"ten gelen açıklamalar gösteriyor ki asgari ücrete yapılması planlanan zam beş aylık hayat pahalılığı (% 43.10) baz alınarak, hatta onun altında hesaplanıyor. Beşinci ayın sonundan itibaren gelen (başta akaryakıt zamları) olmak üzere zamlar halihazırda insanların alım gücünü düşürmüş olmasına karşın bu hesaba dahil değil. 

Yani asgari ücret "hükumet"in açıkladığı kadar artsa da, alım gücü halihazırda düşmüş olarak açıklanacak. Bu insanlar nasıl geçinecek sorusunu yanıtlamak daha da güçleşecek. Maliye'nin gelirleri artıyor. Bu hesabı tekrar yapın ve esnaf ve işletmelere vereceğiniz destekle asgari ücretlinin alım gücünü koruyun. Aksi halde hem açlık, hem talebin daralması, hem de yurttaşların istihdamdan çekilmesi daha da hızlanacak!” 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER