Erbaş: Kıbrıs Türkü bir seferberlik başlattı

Erbaş: Kıbrıs Türkü bir seferberlik başlattı

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın 40’ın üzerindeki sivil toplum örgütü bir araya gelerek “Kıbrıs Türk Dayanışma Platformunu” kurduğunu, 100’ün üzerinde tırın yardım malzemeleri ile Türkiye’ye ulaştığını kaydetti.

Erbaş, ayrıca KKTC halkının 200 kişilik arama kurtarma ekibi ile deprem bölgelerindeki arama kurtarma çalışmalarına destek olduğuna dikkat çekti.

MHP Kütahya Milletvekilimiz Ahmet Erbaş’ın Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı Kanunu Teklifi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına konuşma yaptı.

Ahmet Erbaş’ın konuşması şöyle:

Sayın başkan, değerli milletvekilleri, 393 sıra sayılı kanun teklifinin 2. Bölümü üzerine milliyetçi hareket partisi grubu adına söz almış bulunuyorum. Gazi meclisi saygıyla selamlıyorum.

11 ilimiz ve 13 milyon vatandaşımızın doğrudan etkilendiği, dünya deprem tarihinin en acı, en yıkıcı depremlerinden birisini ülke olarak yaşadık. Bu deprem, yüzölçümü olarak 16 Avrupa ülkesinden daha büyük bir alanı ve nüfus olarak 25 Avrupa ülkesinden daha kalabalık bir bölgeyi etkilemiştir. Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz kuşkusuzdur. Yaşadığımız deprem felaketi ne ilktir ne de son olacaktır. Zincirleme facialar kapımızı çalmadan, doğal ve insani yıkımlar, hanemize dayanmadan, tüm tedbirlerimizi almalı, yaşadıklarımızdan ders çıkarmalıyız. Acımız büyüktür.

Ruhumuz devasa bir hüzünle sarılmış ve sarsılmıştır. Hepimizin birimiz, birimizin hepimiz olacağı bir zamanın tam ortasındayız. İşte bu anlayışla yola çıkan Kıbrıs Türkü de, sadece deprem sırasında değil deprem sonrası için de bir seferberlik başlatmıştır. Kıbrıs’ta Türk Mukavemet Teşkilatı’nın ruhu bu süreçte yeniden canlanmış, 40’ın üzerindeki sivil toplum örgütü bir araya gelerek “Kıbrıs Türk Dayanışma Platformunu” kurmuştur. 100’ün üzerinde tır, yardım malzemeleri ile Türkiye’ye ulaşmıştır. Kıbrıs Türk halkı sadece yardım tırları ile depremzedelerin yanında yer almadı, 200 kişilik arama kurtarma ekibi ile deprem bölgelerindeki arama kurtarma çalışmalarına destek oldu. Bunun yanında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti müteahhitler birliği 30’un üzerinde iş aracını İskenderun bölgesine sevk etmiştir, ayrıca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde turizmcilerin önderliğinde ve 40 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla oluşturulan platform, bölgede depremzedelere Kıbrıs Köyü kurmak için 42 metrekarelik, bin adet konteynır konutun üretilmesi ve tahsis edilen bölgeye montajı için üretim ve çalışmalara başlamıştır. Konteynır konutların ilk sevkiyatı 3 Mart tarihinde gerçekleşecektir.

Değerli milletvekilleri, 47.000 canımızı yitirdiğimiz asrın felaketinde, Gazimağusa Türk Maarif Koleji öğrencileri, öğretmenleri ve ailelerinden oluşan 26’sı çocuk 35 kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşımız da Adıyaman’daki depremde hayatını kaybetmiştir. Depremde hayatını kaybeden tüm Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimize Allah’tan rahmet ve acılı ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Deprem bölgesinde yapılacak soruşturmaların yanı sıra özellikle Adıyaman’da yıkılan, evlatlarımıza mezar olan binanın dava süreçlerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olarak yakından takipçisi olacağız.

Değerli milletvekilleri, Kütahya’da Sanayi Ve Ticaret Odası Başkanlığı’nda, valiliğimiz, Kütahya belediyemiz, Kütahya Ticaret Borsası, Simav, Gediz ve Tavşanlı Ticaret Odaları ile birlikte biz de 1000 konteynırlık bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. 1000 konteynırlık kasabayı devletimizin uygun gördüğü alana inşallah kuracağız. Şu anda Kütahyamızda 5 binden fazla depremzedeye ev sahipliği yapıyoruz. Kütahya’dan yalnızca il merkezimizden Kütahya Belediyemizin organizasyonu ile 55 tırdan fazla yardım malzemesi deprem bölgesine gitti. İlçe ve belde belediyelerimizin, sivil toplum kuruluşları ve gönüllü vatandaşlarımızın destekleri ile bu sayı 100’ün üzerine çıkmıştır.

Tavşanlı ticaret odası Hatay’ın belen ilçesinde 50 konteynırlık bir mahalle yaptı. Her gün 5 bin kişilik yemek dağıtıyor. Kütahya halkına, deprem olduğu andan itibaren deprem bölgesine maddi manevi fiziki yardım yapan vatandaşlarımıza, ellerini açıp dua eden tüm milletimize ve bize yardıma gelen tüm dost ülkelerin desteğine teşekkür ediyorum. Değerli milletvekilleri, yaşadıkları evleri, anılarını enkaz altında bırakıp memleketlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlarımızın yeniden şehirlerine sağlıkla ve huzurla dönmelerini sağlamak en önemli görevimizdir. Yüce Türk milletinin büyük felaketlerde gösterdiği bu muhteşem feraset de tüm dünyaya örnek olmalıdır. Depremde hayatını kaybeden tüm insanlarımıza Cenab-I Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve Türk milletine Sabırlar diliyorum. rabbimden niyazım odur ki, milletimizi bir daha böyle acılarla ve afetlerle imtihan etmesin. devletimize güç kuvvet versin. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, gazi meclisi saygıyla selamlıyorum”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER