"Emlak vergisine yüzde 60’a varan fahiş zamlar kabul edilemez"

"Emlak vergisine yüzde 60’a varan fahiş zamlar kabul edilemez"

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Emlak Vergisine yapılan zamı eleştirdi. Yapılan yazılı açıklamada, “Halkımızın Covid-19 salgınının yıkıcı etkileri ile boğuştuğu bir dönemde bu vergilere %60’a varan fahiş zamlar yapılması kabul edilemez bir davranıştır” denildi.

Devlet Planlama Örgütü’nün 2020 yılı hayat pahalılığını %15.04 olarak açıkladığının hatırlatıldığı açıklamada, emlak vergisi artışının bu rakamın üzerinde olmasının kabul edilemez bir gerçek olduğu vurgulandı.

Ticaret Odası tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

Yeni yılın ilk günlerinden itibaren kamusal hizmetlere yapılan zamlar, emlak vergilerine yapılan fahiş artışlarla devam ettirilmiştir.

Emlak vergilerinin genel olarak düşük kaldığı yaygın bir kanaat olmakla birlikte, halkımızın Covid-19 salgınının yıkıcı etkileri ile boğuştuğu bir dönemde bu vergilere %60’a varan fahiş zamlar yapılması kabul edilemez bir davranıştır. Kaldı ki, çok sayıda emlakın kiralanamadığı veya kiralarının toplanamadığı bu ortamda yapılan emlak vergisi artışları mülk sahiplerini ciddi bir ödeme sorunu ile karşı karşıya bırakacak ve emlak vergisi ödemelerinin zamanında yapılmasını caydıracak niteliktedir.

Yeni yıl ile birlikte yükseltilen harç ve vergilerin, gelirini kendi emeği ve sermayesi ile oluşturmaya çalışan yurttaşlarımız tarafından da ödendiğini ve salgının bu yurttaşların gelirlerini büyük ölçüde erittiğini unutmuş görünmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin salgının yarattığı ekonomik yıkıma karşı kapsayıcı önlemler alması gerekirken kapanan işyerlerini ve işsiz kalan yurttaşlarımızı görmezlikten gelerek vergilere zam yapması ve hayatımızı daha da zorlaştırılması, toplumsal birliğimiz için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

Şu da unutulmamalıdır ki DPÖ ( Devlet  Planlama Örgütü) 2020 yılı hayat pahalılığını %15.04 olarak açıklamıştır. Emlak vergisi artışının bunun üzerinde olması da kabul edilemez bir gerçektir.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak hükümeti, başta emlak vergisi artışı olmak üzere vergilere yaptığı zamları geri almaya, Türkiye Cumhuriyeti’nden sağlanan kaynağın salgının etkilediği özel sektör çalışanları ve iş yerlerini korumak için de kullanılmasını sağlayacak programlar geliştirmeye davet ediyor; bu konunun ısrarlı takipcisi olacağımızı kamuoyumuzla paylaşıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER