Elmalı: Halk aç, utanmadan danışman atıyor

Elmalı: Halk aç, utanmadan danışman atıyor

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Ozan Elmalı, Kıbrıs Türk toplumunun yeniden göç yollarına düştüğünü, saray yapımından ve danışman atamaktan derhal vazgeçilmesi gerektiğini söyledi

Elmalı: Sıkılmadan, utanmadan müşavir atamaya devam ediyorlar

Yazılı açıklama yapan Elmalı, ülkede yaşayan insanların bu kadar mahcup, bu kadar ezik, bu kadar rezil, bu kadar aciz bir yönetim görmediğini ancak acı olanın da olup bitenlerden bir tek bu yöneticilerin haberlerinin olmaması olduğunu söyledi.

Elmalı, “Sıkılmadan, utanmadan müşavir atamaya devam ediyorlar. Bir yandan ülkeyi, ülkenin insanını en çok biz severiz derken; diğer yandan açlıkla karşı karşıya kalan, göç eden, borç batağına düşmüş topluma da; yaptıklarıyla umurumuzda değilsiniz dercesine hareket etmektedirler” dedi.

“Göç Yasası kapsamında çalışanlar (Öğretmen dahil) açlık sınırının altında”

Halkın yüzde 80’inin açlık sınırının altında kazanca sahip olduğunu, toplumun çok büyük kısmının insanca yaşayacak bir gelire sahip olmadığını vurgulayan Elmalı, işe yeni başlayan bir öğretmenin net maaşının 6 ay önce 439 sterline denk gelirken, bugün maaşı 389 sterline gerilediğini, maaşı ile 676 lt benzin alabiliyorken, bugün 326 lt alabildiğini, 2 bin 60 ekmek alabiliyorken bugün bin 212 adet alabildiğini, 44 tüp gaz alabiliyorken bugün 33 tüp gaz alabildiğini hatırlattı.

Elmalı, “Diğer yandan asgari ücretlinin maaşı 320 sterlin iken bugün 290 sterline gerilemiştir. Asgari ücretli ise net maaşı ile 6 ay önce 473 lt benzin alabiliyorken bugün 234 lt (yüzde 50 azalmıştır), bin 441 ekmek alabiliyorken bugün 870 ekmek alabilmekte, 30 adet tüp gaz alabiliyorken bugün 23 adet alabilmektedir. Başta asgari ücretlinin, dar gelirinin, göç yasası kapsamında çalışanların (Öğretmen dahil) açlık sınırının altında olduğunun farkındaysanız harekete geçin” dedi.

“Çözüm ortadadır”

“Çözüm ortadadır” diyen Elmalı, çözüm önerilerini de şöyle sıraladı;

1- Oluşacak Hayat Pahalılığı’nın 2 ayda bir hesaplanarak asgari ücretli de dahil maaşlara yansıtılarak alım gücünün korunması,

2- Açlık sınırının altında olan çalışanlara (asgari ücretli, dar gelirli, göç yasası kapsamında) HP’ye ek olarak bir artış verilerek bu kapsamdaki çalışanların alım gücünün arttırılması,

3- Küçük ve orta boy işletmeler, ekonomik anlamda desteklenerek çalışanların alım gücünün korunması için teşvik edilmesi,

4- Ekonomik destek uygulanacak sektörlerin tespit edilmesi ve kaynağın ihtiyaç olmayan sektörlere değil, ihtiyaç duyan sektörlere aktarılması.

Tüm bunların uygulanması için kaynak vardır;

1- Saray yapımından vazgeçin

2- Danışman atamaktan vazgeçin

3- Dış temsilciliklere aktarılan parayı halkın yararına kullanın

4- Müşavir ordusunu yaratmaktan ve devletin kamburunu büyütmekten vazgeçin, görevde olan kişilerle devam edin!

5- Kalkınma bankasının yandaşlarınıza dağıttığı ve geri almadığı kredileri toplayın

6- Servet vergisi alın

7- Onlarca yıldır teşvik ve muafiyet sağladığınız şirketlere-patronlara yarattığınız ayrıcalıklardan vazgeçin

8- Vergi vermeyen, devleti çalan hırsızları tespit edip, buna göz yumanları yargılayıp vergi alın

9- Kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak için harekete geçin

“Halkımız karın tokluğuna dahi yaşamıyor”

Elmalı şöyle devam etti;

“Derhal çözüm üretin, halkımızın ve çocuklarımızın geleceği her geçen gün kararmaktadır.

5 ayda Hayat Pahalılığı’nın (HP) hesaplanması, oluşacak 6 aylık HP’nin ödeyemiyoruz denilerek ‘Ali Cengiz oyunları’ ile ötelenmesi, ya da eşit dağıtalım aldatmacası kabul edilemez bir yaklaşımdır.

Hayat pahalılığı çalışanların alım gücünün korunması için uygulanan bir çalışmadır. Tüm çalışanların alım gücünün korunması sağlandıktan sonra yukarıda saydığımız kaynaklarla asgari ücretlinin, göç yasası kapsamında olanların alım gücünün arttırılması için ek artış verilmelidir.

Fakirleşen halkın kaybolan alım gücü bu şekilde biraz olsun arttırılabilecektir. Halk her gün yeni zam haberleriyle uyanıyor, bu durum herkesi krizin eşiğine getirmiştir.

Halkımız karın tokluğuna dahi yaşamıyor. Bu devleti yönettiğini söyleyenlere açık çağrımızdır;

Başınızı kuma gömmekten ve halka sırtınızı dönmekten vazgeçin”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER