Bayramda 3 bin konaklama, 9 milyonluk girdi

Bayramda 3 bin konaklama, 9 milyonluk girdi

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu SES KIBRIS web tv’de yayınlanan Kıbrıs’ın Nabzı programına telefon aracılığıyla katılarak Aytuğ Türkkan’ın sorularını yanıtladı.

3 Haziran’daki turizmin açılımıyla ilgili konuya değinen Ataoğlu, Perşembe ya da Cuma günü Başbakan’ın bu konuyu kamuoyuna açıklayacağını kaydetti.

Bakan Ataoğlu bayram sürecindeki rakamları da paylaşarak turizmin tam anlamıyla açılmasının önemine değindi:

“İç turizmde bayram süresince 3 bin kişi konakladı. Kapalı devre turizmde de 2 bine yakın bir sayıyı ağırladı tesislerimiz. Toplam 5 bin civarı turistik hareket ile ülke turizmine 8-9 milyon TL’lik bir kaynak girdisi oldu. Üreticilerimizin ürünleri tüketildi bu bayram döneminde, ekonomiye bir dokunuş oldu.”

Bakan Ataoğlu 3 Haziran tarihinde turizmde bir açılımın beklendiğini ifade ederek Perşembe ya da Cuma günü Başbakan Ersan Saner’in bunu açıklayacağını kaydetti:

 “Ama bizim esas amacımız çift aşı ve çift PCR ile turistlerin ülkeye getirilmesidir. Sayın Başbakan Ersan Saner ile bayram süresince bu konuyu konuştuk tartıştık ve Saner bana 3 Haziran’da çift aşı ve çift PCR ile turizmin açılacağını söyledi. Ben de bunu turizm sektörüyle paylaştım. Bugün açıldım dediğinizde açılamaz turizm, gerekli bağlantılar yapılması lazım, ben de sektörün hazırlanması için bunu paylaştım. Dünkü Bakanlar Kurulu’nda 3 Haziran’ın açıklanmasını bekliyordum. Dün Bakanlar Kurulu’nda açılım konusunda bilgi verdim. Bu çalışmayla ilgili gerekli tartışmalar yapılsın. Sağlık önemli ama artık ülke ekonomisine nasıl dokunuş yapabiliriz ile ilgili önerileri sunduk.”

Bakan Ataoğlu kara sınır kapılarının da  açılması gerektiğini belirterek sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Hatta Güney sınır kapılarının açılabilmesi konusunu da gündeme taşıdık. Güney’den de çift aşılı kişilerin Kuzey’e geçebilmesi gerekirse hızlı antijen testlerle bunun sağlanması yönünde önerilerimizi sunduk. Sayın Başbakan bu konuları Sağlık Üst Kurulu ile bu konuları görüşeceğini ve Perşembe ya da Cuma günü bir açıklama yapacak. Gözlerimizi Sayın Başbakan’a çevirdik. Açılım kararının olması lazım.

Fikri Ataoğlu bir soru üzerine, “Bakanlar kurulunda ortaya koyduğumuz fikirlere muhalefet olmadı hatta üzerine de yeni fikirler kondu, mesela pazar günlerdeki yasağın kalkması gibi” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER