Basın ve ifade özgürlüğü örgütlerinden Mumcu ve Adalı cinayetlerinin araştırılması için çağrı

Basın ve ifade özgürlüğü örgütlerinden Mumcu ve Adalı cinayetlerinin araştırılması için çağrı

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve 17 uluslararası basın ve ifade özgürlüğü grubu 16 Haziran’da, Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve siyasi parti liderlerine Türkiye yetkililerine 1993 ve 1996’da öldürülen gazeteciler Uğur Mumcu ve Kutlu Adalı’nın sorumluları bulunmamış cinayetleri hakkında son dönemde öne sürülen iddiaların araştırılması amacıyla çağrıda bulunulması talebiyle açık mektup gönderdi.

Kuruluşlar organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in öne sürdüğü, iki gazetecinin suikastine yönelik Türkiye hükümetinden ve askeri bazı eski yetkililerin karıştığı iddialarına yönelik kapsamlı soruşturmaların eksikliğinin altını çizdi.

Mektupta ayrıca Peker’in Hürriyet’in eski sahibi Aydın Doğan’ı korkutma girişimi olarak Eylül 2015’te Hürriyet gazetesinin binasına gerçekleşen saldırıları kendisinin düzenlediğini itiraf etmesine de dikkat çekildi.

Türkiye Adalet Bakanlığı’na ithafen gönderilen mektupta, iki gazetecinin cinayetine ve Hürriyet gazetesi saldırılarına yönelik tüm sorumlularının bulunması talebinde bulunuldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İyi Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) liderlerine ve milletvekillerine gönderilen mektuplarda hak grupları, Mumcu ve Adalı cinayetlerinde cezasızlığın son bulması için partiler arası bir işbirliğinin kurulması gerektiğine işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2021, 22:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER