Başbakan Saner: "Erhürman, 'tehditvari' konuşuyor"

Başbakan Saner: "Erhürman, 'tehditvari' konuşuyor"

İddialara yanıt veren Başbakan Ersan Saner hükümeti kurma görevi  aldıklarında ilk ziyareti, bugünkü sıkıntıların yaşanmaması için, icraat hükümeti kurabilmek için CTP’ye  gerçekleştirdiklerini, masada bunun olamayacağının anlaşıldığını belirtti. 
Hükümeti kurma görevini iade ettiklerini ancak yine hükümet kurulamadığını söyleyen Saner, ara seçime kimsenin taraftar olmadığını dile getirdi. 
Uzlaşı arayışı çerçevesinde kendisinin tüm parti başkanlarıyla iki kere görüştüğünü ancak bir uzlaşıya varılamadığını ifade eden Saner, muhalefetin 29 Ağustos hükümetin 3 Nisan tarihini sunduğunu öte yandan ara seçim yapılmaması konusunda uzlaşı olduğunu belirtti.
Bugün uzlaşıyla bu iki önerinin komiteye gönderileceğini anlatan Saner, hem seçim tarihinin, hem de Seçim ve Halkoylaması Yasasının, tüm partilerin seçime gideceğinden yola çıkarak tüm partilerin temsil edeceği bir ad hoc komite ile ele alınmasını önerdiklerini belirtti. 
Saner burada atılacak adımda demokrasi gereği herkesin ağırlığı oranında o komitede temsil edileceğini söyledi.
Erhürman’ın  “tehditvari” konuştuğunu kaydeden Saner, böyle  bir konuşmayı doğru bulmadığını, eğer böyle olursa UBP’nin de, gerek Hukuk Komitesinde gerek İdari İşler Komitesindeki ağırlıklarını geriye almak için gerekli adımları atacaklarını kaydetti.
Başbakan Saner’in konuşmasının ardından hükümetin ivedilik tezkeresi  oya sunuldu, oy birliğiyle kabul edildi. 
Ardından CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, HP Genel Başkanı Kudret Özersay, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in, birlikte sunduğu, genel seçimlerin 29 Ağustos’ta yapılmasının Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesinde ele alınmasına ilişkin ivedilik tezkeresi oylandı ve oy çokluğuyla kabul edildi. 


Haber: Doğuş Özokutan Çiftçioğlu 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER