Avukat Öncel Polili: Üst Komite'nin eylemlerle ilgili karar alma yetkisi yok

Avukat Öncel Polili: Üst Komite'nin eylemlerle ilgili karar alma yetkisi yok

Avukat Öncel Polili sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu Başkanı Doç. Dr. Deren Oygar tarafından yapılan açıklama ile ilgili yorumda bulundu. Avukat Polili paylaşımında Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komite yetkilerini 3 başlıkta açıklarken, paylaşımında “Bu sıralananlardan hiç biri Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu'na eylemler ile ilgili karar alma yetkisi vermemektedir” yorumunda bulundu.

Avukat Polili’nin paylaşımı;

"Biraz önce basında bunu okudum: Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu Başkanı Doç. Dr. Deren Oygar tarafından yapılan açıklamada,  yapılması planlanan eylem miting ve törenlerde belirtilen kurallara uyulmaması halinde yasal işlem başlatılacağı ifade edildi. Açıklamada; “Bulaşıcı hastalıklar üst komitesi tarafından alınan karara göre açık alanlarda yapılması planlanan eylem miting ve törenlerin sosyal mesafe,  maske kullanımı ve azami 50 kişi katılım kuralına uygun yapılması gerekmektedir.Yukarıda belirtilen kurallara uyulmaması halinde yasal işlem başlatılacağını kamuoyunun bilgine sunarım.” dedi. Hemen resmi gazeteyi açıp alınan kararı okumak istedim ama bir kuzey Kıbrıs klasiği olarak web sayfası açılmadı. O yüzden açıklama üzerinden bir yorum yapayım. 

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu'nun yetkileri şöyle

1) Bakanlık bünyesinde, bulaşıcı hastalıkların sürveyansı ve kontrolü çalışmalarının koordinasyonunu, sürveyansta bilgi akış sistemi ve bildirim ağının etkin işlemesini ve bu çerçevede bilginin tek tip ve standart olmasını sağlar;

2) Sürveyans Komitesi, Laboratuvar Komitesi ve Enfeksiyon Kontrol Komitesinin üst komitesidir ve bu komitelerden gelen bilgi ve önerileri göz önünde bulundurur; ve

3) Yapılacak çalışmalarda, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliğinin bulaşıcı hastalıklarla ilgili plan ve rehberlerini bir yol haritası olarak dikkate alır ve izler; plan ve rehberlerin eylem planları şeklinde geliştirilmesi ve güncellenmesi ile ilgili çalışmayı yapar veya yaptırır.

Bu sıralananlardan hiç biri Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu'na eylemler ile ilgili karar alma yetkisi vermemektedir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER