Amcaoğlu: Hellim konusunda AB eşit davranmıyor, sözlerini yerine getirmiyor

Amcaoğlu: Hellim konusunda AB eşit davranmıyor, sözlerini yerine getirmiyor

Başbakanlık bünyesinde oluşturulan Hellim Koordinasyon Kurulu Başkanı, Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Amcaoğlu BRT’de yayınlanan Burası Önemli programında Levent Kutay’ın sorularını yanıtladı.

Hellimin tescili, üretim ve denetim sürecinde AB ile yapılan çalışmaları anlatan Amcaoğlu, AB’nin sürecin başında verdiği eşit davranma sözünü henüz yerine getirmediğini söyledi.

Amcaoğlu, Kıbrıs sorunundan kaynaklanan sebepler nedeniyle denetim mekanizmasını kuzeyde bağımsız kuruluşun yerine getirilmesinin AB tarafından olumlu karşılandığını ve tescile uygun üretimin denetimini Bureau Veritas adlı kuruluşun yapması kararı alındığını hatırlattı.

Amcaoğlu, ” Ancak Bureau Veritas denetim sürecini güneyde başlatmasına rağmen kuzeyde yetkili otorite olan KTTO ile şu ana kadarhiçbir iletişime geçmemiştir” dedi.

Konuyla ilgili gerek AB gerekse de Bureau Veritas’a gerekli girişimleri yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Amcaoğlu, ortaya çıkan durumun erken zamanda düzeltilmesi ve denetimin başlatılmasını istediklerini ifade etti.

Kıbrıslı Türk üreticilerin,  Rum Tarım Bakanlığa yönlendirilmeye çalışıldığını kaydeden Amcaoğlu, Rum Basını’nda son günler bu yönde yayınlanan haberlere tepki gösterdi.

Bureau Veritas şirketinin Rum tarafının engellemeleri nedeniyle Kıbrıslı Türk üreticilerle iletişime geçmediğini savunan Amcaoğlu, “Burada siyaset ön plana çıkıyor. Bizimle temasa geçilmedi, AB’nin verdiği sözler havada kaldı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER