Bilimsel araşıtırmalar, bir mekanda çalan müzik ne kadar güzelse mekanın o kadar çekici geldiğini ortaya koydu.

Fransa’nın Lille Üniversitesi’nde yapılan araştırma, müziğin bir mekanı seçme ve o mekanda kalma süresini önemli ölçüde etkilediğini ortaya koydu.

Çalışmada Sims 3 video oyunu kullanıldı. Katılımcıların oturduğu masada bu oyun açılıp kendilerine iki ev gösterildi. Bu iki ev odadaki eşyalar,mobilyalar, yapılar, renkler ve yükseklik açısından birbirinden farklıydı.

Behavioral Processes dergisinde yayımlanan araştırmada, deneklere bu sanal ortamdaki evleri gezmeleri için çeşitli yönlendirmeler yapıldı. Araştırmacılar, birinci deneyde katılımcıları bu iki sanal evde ikişer dakika gezdirdi. Katılımcılara bir ev ziyaretlerinde Mozart’ın “Little Night Music” adlı eserinin orijinal versiyonun iki dakikası dinletildi.

Diğer evi ziyaret ettiklerinde ise herhangi bir iç mekandaki rastgele seçilen iki dakikalık ses dinletildi. Deneyin son aşamasında ise katılımcılara ‘sizden sevdiğiniz evi seçmenizi istiyoruz; ancak bu seçimden önce istediğiniz evi tekrar ziyaret edebilirsiniz ve geziniz bitince bana bildirin’ denildi. Bu gezinme aşamasında ise katılımcılara hiçbir müzik dinletilmedi.

 

BOZUK ÇALAN ESER TERCİH EDİLMİYOR
Sonuçlara göre, 15 kişinin 13’ü orijinal Mozart eserinin çaldığı odayı ziyaret etti  ve sözel olarak da bu evi çok sevdiklerini belirtti.  Denekler, zamanlarının yaklaşık yüzde 85’i yine bu eserin çalındığı odayı seçti.

Çalışmanın ikinci ayağında ise ses kalitesinin düşük olduğu Mozart’ın aynı eserinin bozuk versiyonu kullanıldı. Aynı prosedür tekrar edildi. Sonuçlar şaşırtıcıydı: Katılımcıların hepsi iç mekan gürültü sesinin kullanıldığı evi seçti. Her ne kadar önceki deneyde şarkıyı sevseler de şarkı bozuk çalınınca o evde katılımcılar sadece zamanlarının yüzde 5’ini geçirdi.


Kaynak: NTV