Şura İnsan Hakları Federasyonu Başkanı Hüseyin Gürlek, Türkiye’deki depremlerde yaşanan yıkımda sorumluluğu olanların cezalandırılması gerektiğini belirtti.

Gürlek, yaptığı açıklamada, “6 Şubat 2023 te merkez üssü Kahramanmaraş olan, yüzyıldır örneği görülmemiş bir depremin etkisi büyük olmuştur, ancak asıl unutulmaması gereken şey yıkımda etkisi olan mimar, mühendis, projeyi denetleyen, uygunluk izni veren her kimse, ucu kime, nere ye hangi siyasi partiye dayanırsa dayansın, hangi belediye başkanın ihmali varsa hukuk önünde vicdanları rahatlatacak şekilde cezalandırılmalıdır” dedi. 

Gürlek, “4 kata 10 kat izni veren belediye başkanları, imza koyan denetçileri, eli kanlı müteahhitleri, demiri-çimentoyu az koyan bu cinayete sebep olan gözü para bürümüş arsız ve hırsızlar hesap vermeli.  Bilim insanları yıllarca bağırdı ama kimse dinlemedi. Para hırsı rant, kat hırsı kendi insanımızı canlı canlı beton yığınlarının arasında kalmasına sebep oldu. 25 yıllık ihmali olan kim varsa sorumludur” ifadelerini kullandı.

“Hukuka ve devletimize güveniyoruz, gerekeni yapacaktır” diyen Gürlek, gelişmelerin takipçisi olacaklarını da kaydetti.