Güney Kıbrıs’ta 2005-2021 yılları arasındaki 16 yıllık dönemde, toplam 413 ırkçı olayla ilgili dava kayda geçirildiği haber verildi.

Çavuş ile Feyzioğlu Paşaköy’de bölge halkıyla bir araya geldi Çavuş ile Feyzioğlu Paşaköy’de bölge halkıyla bir araya geldi

Politis gazetesi “Canavar Topluma Yerleşiyor” başlığıyla geniş yer verdiği haberinde, Ay. Napa’da 25 yaşındaki Kıbrıslı Türk genç kıza ve Limasol’da bir paketçiye yönelik gerçekleştirilen iki yeni saldırı olayının, ırkçılığın her türlüsünün Güney Kıbrıs’ta oldukça yaygın olduğunu gösterdiğini yazdı.

Yalnızca iki ay içerisinde Güney Kıbrıs’ta üç ırkçı davranış olayı gerçekleştiğini ve bunun ırkçılık canavarının Rum toplumu içerisine yerleştiğini gösterdiğini yazan gazete, Güney Kıbrıs’ta meydana gelen önemli olaylara bakıldığında, bunun sadece ulusal konuyla sınırlı olmadığını ve çoğu zaman bunun ırksal, kültürel, dinsel, cinsel ve kadınlar aleyhinde ırkçılık şeklinde diğer ırkçılık türlerine kadar uzandığına işaret etti.

2005-2016 yılları arasında polise 413 ırkçı olay rapor edildiğini veya bildirildiğini yazan gazete, Rum polisinden elde ettiği bilgilere dayanarak, 125 davanın şu an mahkemelerde beklemede olduğunu ifade etti.

65 davada zanlıların suçlu bulunduğunu, 31 durumda davaya ara verildiğini, 6 durumda mahkemenin kararının zanlıları akladığını, şu an ise 23 ırkçı olayla ilgili davanın görülmekte olduğunu kaydeden gazete, olayların çoğunun, mağdurun milliyeti veya etnik kökeniyle alakalı olduğunu vurguladı.

Habere göre, Rum Polisi İletişim Birimi çalışanı Eleni Konstantinu ise açıklamasında, olayların çoğunun 2020 yılında gerçekleştiğini, 2020 yılında 61 olay yaşandığını, 2019 yılında ise 52 olay kayda geçirildiğini belirtti.

Klinik ve okul psikoloğu Dr. İfigenia Stilyanu ise gazeteye yaptığı açıklamada, ırkçılığın, ülkenin tarihinden de ötürü Güney Kıbrıs’ta kuşaktan kuşağa aktarıldığından söz ederken, Kıbrıslı Rumların yabancılar karşısında çok ihtiyatlı olduğunu sözlerine ekledi.