Adanın incisi Girne, yaz aylarının gelmesiyle birlikte yoğun bir turist kitlesini ağırlamaya hazırlanıyor Şehir, Girne Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çevre temizlikleri ve düzenlemeleri yanında, kültür ve sanatla iç içe bir yaza giriyor.Misli Kadıoğlu

Ülkenin en turistik yerlerinden Girne yaza hazırlanıyor. Önemli bir ölçüde turist akımına uğrayan Girne de bir yandan kültürel ve sanatsal aktiviteler hız kazanırken bir yandan da Girne Belediyesi yaz aylarının gelmesiyle birlikte çalışmalarını yaza yönelik olarak hızlandırdı. Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, şehrin, projeler dışında bir hareket kazandığına işaret ederek yaz girişinde, kışın çıkan ve kuruduktan sonra hoş görünmeyen otların temizlenmesi, yabani bitkilerin ortadan kaldırılması, ağaçların budanması, kışın yağmur sularından dolayı tahrip olan yolların onarımı, trafik işaret ve levhalarının yanında yol çizgilerinin de yenilenmesi ve sıkı bir gıda ürünü denetleme gibi işlere ağırlık verildiğini söyledi.


Daha yeşil bir Girne için
Sümer Aygın, şehrin daha güzel olabilmesiyle ilgili çalışmalarından söz ederek, yurt dışından getirdikleri büyük ağaçların çevre yolu dahil olmak üzere ara sokaklara ekiminin devam ettiğini anlattı. Ağaç ve çiçek ekimleriyle daha yeşil bir Girne için çalıştıklarını ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte de peyzaj düzenlemeleriyle de göze hoş gelen görüntüler yaratmak istediklerini ifade etti.


Altyapı çalışmaları sürüyor
Aygın konuşmasına şöyle devam etti: “Şehrin aydınlık bir kent olması için Girne’ye özel armatürlerle aydınlanmasına devam edilmektedir. Kaldırım çalışmalarımız devam ediyor. Bütün bu çalışmalarımız yanında temizlik konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kent nüfusunun çok süratli gelişmesiyle birlikte gelişen ve koşan bir kentin hizmetlerine günü gününe yetişen Girne Belediyesi’nin başarılı bir belediye olduğunun en önemli göstergesidir.”


Sosyal ve kültürel aktivitelerin yoğunluğu
Girne Belediyesi’nin sosyal ve kültürel aktiviteleri hakkında da konuştuğumuz Sümer Aygın, “Bu kadar çok kültürel ve sanatsal aktivite başka bir kentte yoktur” diyerek, kış aylarında dolu dolu geçen günlerinin ardından da yaz aylarında çeşitli etkinliklerin devam ettiğini anlattı.  Yaz aylarında yapılan nostalji sinema geceleri ve Barış Parkı’nda yapılan müzik gecelerinin ücretsiz olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Aygın, Girne Kültür Sanat Festivali, Bellapais İpek Festivali, Ozanköy Pekmez Festivali, Zeytinlik’teki Zeytin Festivali yanında, Doğanköy’de Alıç Festivali’nin halkla birlikte gerçekleştirildiğini ifade etti. “Bu festivaller hem turizm açısından önemlidir hem de ekonomi açısından önemlidir.” dedi. Sümer Aygın, tenis kulübü, halk dansları ekipleri, Türk Sanat Müziği topluluğu ve hiçbir belediyede olmayan kukla tiyatrosu ve GİBETSU tiyatro topluluğunun yaptığı oyunlar yanında, çocuk tiyatrosu ve çocuk korosunun da hizmete girmesiyle çalışmaların gün geçtikçe arttığının altını çizdi.


Dev spor kompleksi yapılıyor
Aygın, “Yaklaşık 50 bin m2 45 dönümlük bir arazide, tenis, basketbol, masa tenisi, satranç, fitness gibi faaliyetlere olanak sağlayacak, yine bir ilk olacak, yelken ve sörf kulübünün olacağı, 1km’lik yürüyüş parkurunun yer alacağı, çocukların midilli atlarla gezebileceği spor kompleksinin 2012 de temelleri atıldı” diyerek geçtiğimiz yıla damga vuran en önemli projelerinden birinin bu olduğunu ifade etti. Bu yazda bu projede yer alan bir takım açık hava sporlarının devreye gireceğinin altını çizdi.


Kale arkası turizme kazandırılıyor
2. dev proje olarak adlandırdığı liman projesine değinen Sümer Aygın, “Biz Girnelilerin denizle buluşması için 500 bin TL harcanarak TC Hükumeti tarafından karşılanan Çatalköy sınırında biten Master Liman projesi yaptık. 2012 yılında bu projeyi Girne Kale arkasında başlattık. Girne’nin turizm merkezi olma yolunda çok mesafe katettik” dedi. 16 km’lik sahil yolu projesinin bir iki yıl içerisinde bitirileceğine işaret ederek, projenin ilk ayağı olarak Kale arkasının yaz sezonuna bitirilmeye çalışılacağını söyledi. Yaz aylarında 4 tane belediye plajını hizmete koyduklarını da belirtti.