Başbakan Ünal Üstel, yasada yapılan değişikliklere dikkat çekerek, vatandaşa Ramazan Bayramı'nda trafikte dikkatli olması çağrısında bulundu. Başbakan Üstel son yıllarda artan trafik kazaları ile çok sayıda gencin hayatını yitirdiğini, pek çok yuvanın ortasına da ateş düştüğünü belirtti.  Üstel, “Yine aynı oranda insan yaptığı vahim ve affedilmez hatalar yüzünden, yasalarda öngörülen cezalarla yüzleşmekte ve kendi ailelerine de ciddi sıkıntılar yaşatmaktadırlar” dedi. Bu durumun artık sadece trafiği ilgilendiren bir sorun değil aynı zamanda sosyal travmaları da beraberinde getiren büyük bir güvenlik sorunu olduğuna dikkat çeken Üstel,  “Buna seyirci kalmak kabul edilemez. O yüzden hükümet olarak bu duruma sessiz kalmadık ve kalmayacağız” dedi. 

“Tedbirler alınması gereken, canımızı yakan bir konudur”

Ülkede her geçen yıl trafik kazası nedeni ile kaybedilen insan sayısının giderek arttığına dikkat çeken Üstel,   “Yaşanan depremde onlarca can kaybettik. Hala kendimize gelemiyoruz ve acısını yüreklerimizde taşıyoruz. Bu örnek ortada dururken her yıl, depremde kaybettiğimiz canlar kadar yaşamı da trafik kazalarında yitirmeye başladık” ifadelerini kullandı. Üstel,  bu soruna karşı da en az depremde olunduğu kadar duyarlı olma ve ortak hareket etme çağrısı yaptı.  Bu sorun da en az deprem kadar önemli ve ciddi olduğunu vurgulayan Üstel, tedbirler alınması gereken bir konur ve canımızı yakan bir konu olduğuna dikkat çekti.


Üstel cezalar hakkında bilgi verdi

Bu gerçekten yola çıkarak hükümetin cezaların daha caydırıcı olması için altı ay önce çalışmalara başladığının altını çizen Üstel, bu doğrultuda Başsavcılıktan gelen olumlu görüş üzerine, Ceza (Değişiklik) Yasası'nın 210. maddesinde değişikliğe gidildiğini belirtti. Ve açıklamasına şöyle devam etti:

“Buna göre tedbirsizlik ve dikkatsizlik nedeniyle trafikte birinin ölümüne sebebiyet verenler hakkında, brüt asgari ücretin 50 (elli) katına kadar olan para cezası yüzde 75’e, 7 (yedi) yıla kadar olan hapis cezası ise 1O yıla yükseltiliyor. Yasa maddesindeki değişiklik Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek, meclisimize gönderilmiştir.

Hükümetimiz, trafikte alkol denetimlerinin daha etkin bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla Yol Güvenliği (Değişiklik)Yasa Tasarısı’nda da gitmiştir. Buna göre, 150mg/ 100ml üzerinde alkol oranı alan sürücüler, sabit cezaya çarptırılmadan, doğrudan mahkemeye sevk edilecektir ve kandaki alkol miktarına bağlı olarak azami 3 yıla kadar hapis ve/veya azami 15 asgari ücret para cezası ve/veya azami 6 ayı geçmeyen bir süre için sürüş ehliyeti sahibi olmaktan veya sürüş ehliyeti almaktan men edilme cezaları verilebilecektir. Ayrıca karakola gitmeyi, nefes vermeyi veya hastaneye gitmeyi reddedenler de asgari ücretin 15 katına para cezasına çarptırılacak ve/veya 12 ayı geçmeyecek şekilde sürüş ehliyeti sahibi olmaktan veya sürüş ehliyeti almaktan men edileceklerdir. Hükümetimiz, artan trafik suçlarının süratle, etkin ve caydırıcı bir şekilde önlenmesi amacıyla, Yol ve Trafik Suçlarının Davasız Halli ve Ceza Puanı (Değişiklik ) Yasa Tasarısı’da da değişikliğe gitmiştir.

Buna göre, alkol sınırının aşılması durumunda davasız halledilebilecek suçlar yeniden ele alınarak düzenlenmiştir.

Motorlu Araçlar ve Yol Trafik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nda da değişikliğe gidilerek yasalar arasında çelişki olmasını engellemek maksadıyla, değişikliğe gittiğimiz diğer yasalarla paralel olarak alkol ve uyuşturucu kullanarak sürüş yapanlarla ilgili olarak cezalar artırılmıştır.

Öte yandan Başbakanlık olarak konuya ilişkin geniş bir komisyon kurulmuştur.

Cuma gününe kadar yer yer sağanak yağış bekleniyor Cuma gününe kadar yer yer sağanak yağış bekleniyor

Konuya paydaş tüm kesimlerin içerisinde yer aldığı, ülkesel düzeyde bir komisyon başbakanlık bünyesinde oluşturulmuş ve çalışmalar başlatılmıştır.

Komisyonumuzda, trafik kazaları ile ilgili tüm resmi ve sivil otoriteler yer almalıdır. Gerek polisiye tedbirlerin artırılması, gerek eğitim faaliyetlerin bu konuyu daha geniş kapsamlı ele alacak şekilde düzenlenmesi, gerek yasal değişikliklerin yaptırılması gerekse yasalarda bulunan cezaların artırılmasına yönelik konuların hepsi ele alınacaktır.

Sadece yasalarda değişikliklerin yeterli olmadığını da biliyoruz. Bu nedenle yollarımızı daha güvenli hale getirmek için de gerekli altyapı çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyoruz.”a

Üstel, bayramı kutladı, kurallara uyun mesajı verdi

Depremde olduğu gibi tüm kesimleri bu konuda birlikte çalışmaya davet eden Üstel, hükümet temsilcilerinin, muhalefet temsilcilerinin, emniyet güçlerinin, bakanlıkların ve sivil toplum kuruluşlarının bu sürece aktif katılım ve destek vermesini istediğini belirtti. Tüm kesimleri bu yaşamsal konuyu ortadan kaldırmak için birlikte mücadeleye çağırdı.  Üstel, “Bayram dolayısıyla vatandaşlarımıza önemli bir konuda da seslenmek istiyorum. Bayramlar, sevdiklerimize kavuştuğumuz, bir araya geldiğimiz ve mutlu olduğumuz özel günlerdir. Bu güzel günlerin gölgelenmemesi için trafikte kurallara uymamız ve dikkatli olmamız büyük önem taşımaktadır.

Bu vesileyle sizlerden ricam, bayramda trafikte kurallara uyunuz." İfadelerini kullandı.