İsrail ile Hamas arasında kesintisiz süren çatışmalara ara verilecek mi? Hamas lideri İsmail Haniye, İsrail ile ateşkes anlaşmasına yakın olduklarını söyledi. Haniye, ateşkes anlaşması için ara buluculuk yapan Katar’a cevaplarını ilettiklerini açıkladı. Bir Hamas yetkilisi de Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna konuştu. Yetkili, Gazze’ye yardımların nasıl gireceği ve rehine takasının nasıl yapılacağına yönelik görüşmelerin devam ettiğini ifade etti.

Kahve tutkunlarını üzecek haber! Kahve tutkunlarını üzecek haber!

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları yedinci haftada da sürüyor.

Hamas lideri İsmail Heniye, İsrail ile ateşkes anlaşmasına “ulaşmaya yakın” olduklarını, bu konuda ara buluculuk yapan Katar’a cevaplarını ilettiklerini söyledi.

Hamas’ın Telegram hesabından, Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniye’nin ateşkese ilişkin yaptığı açıklamaya yer verildi.

Heniye, “Hareket, Katar’daki kardeşlerine ve ara buluculara yanıtını verdi. Ateşkes anlaşmasına ulaşmaya yakınlaştık.” ifadesini kullandı.

Bir Hamas yetkilisi de Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna konuştu.

Yetkili, ateşkesin kaç gün olacağı, Gazze’ye yardımlarının nasıl gireceğinin ve rehine takasının nasıl yapılacağına yönelik görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Yetkili, İsrailli rehinelerin, Filistinli mahkumların hapishanelerden serbest bırakılması karşılığında bırakılacağını ifade etti.

İsrail devlet televizyonu KAN’a konuşan analist Roi Şaron da İsrail’in esir takası anlaşmasına “yeşil ışık” yaktığını ve Hamas'ın yanıtını beklediğini söyledi.

"Bir anlaşmaya varmaya her zamankinden daha yakın olduğumuz için şu anda kritik saatlerdeyiz." diyen Şaron, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz günlerde Hamas İsrail'e bir teklif iletti ve Hamas'ın şart ve taleplerinin kabul edilmesi konusunda İsrail'de mutabakata varıldı. Artık top Hamas'ın sahasında ve Hamas'ın aslında sorumluluk ve ciddiyet göstermesi gerekiyor. Olumlu yanıt verirse doğrulanabilir bir anlaşmaya girmiş olacağız.”

Hafta sonu Amerikan The Washington Post gazetesi de çatışmalara geçici ara için anlaşmaya varıldığını yazmıştı. Amerikan yönetiminden ise "Henüz anlaşmaya varılmadı, taslak çalışması sürüyor" şeklinde bir açıklama gelmişti.

İsrail'in ABD Büyükelçisi Michael Herzog, ABC'ye konuştu. "Ateşkes için umutluyum" dedi. Herzog çalışmaların sürdüğünü belirtti. Herzog, ayrıntı vermedi.