Dünya ülkelerinin turizmlerini sergiledikleri ve ITB Berlin’den Dünyanın ikinci turizm ve seyahat fuarı olan World Travel Market İngiltere’nin başkenti Londra’da kapılarını açtı.

Bu yıl 33’ncüsü gerçekleşen fuarda bakanlık önemli bir atak yaparak fuarın girişine “North Cyprus” reklamlarını astırttı. Güney Kıbrıs’ın tüm engellemelerine rağmen yapılan reklamlarla 2013 yılında ülkemiz açısından İngiliz turistlerin yanı sıra özellikle diğer dünya ülkelerinde yaşanların ilgisini çekmeyi hedefliyor.     

Fuara gelen katılımcıların büyük çoğunun kullandığı “Custom House for Excell” tren istasyonu tamamen ülkemizin tarihi ve turistik yerlerini tanıtıcı “North Cyprus” posterleri ile donatıldı. Bugüne kadar ilk kez yaşanan bu olay sayesinde ülkemize gelecek turist sayısında artış olması hedefleniyor.

Fuara ilk adımını atan katılımcılar istasyonun girişinde ve fuar yolunda karşılaştıkları ülkemize yönelik tanıtıcı afişleri ve reklamlara bakarak fuara giriyor.

Bu arada Siyah taksilerde ve Londra’nın bire çok noktasında da KKTC’yi tanıtıcı reklamların yapılmasına da devam ediliyor.

5 Kasım’da başlayıp 8 Kasım’a kadar sürecek ve 190 ülkeden yaklaşık 48 bin katılımcının yer aldığı fuarı geçen seneye oranla yüzde 5 daha fazla kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. 

WTM’ye bu yıl ilk kez katılanlar arasında Beyaz Rusya, Irak gibi ülkelerin yanı sıra Kırgızistan, Acenteler Birliği ve Falkland Adaları Turizm Ofisi gibi kuruluşlar da dikkat çekiyor. WTM Londra’ya bu yıl turizm teknolojileri ve IT alanında faaliyet gösteren firmaların da yoğun ilgi gösteriyor. WTM 2012’de 36 yeni teknoloji firması da katılımcı olarak yer alıyor.

 

Kıbrıs’a özgü yiyeceklere büyü ilgi var
KKTC Standı turizmcilerin ve katılımcıların ilgisini çekecek şekilde tasarlandı. 161 metrekarelik stantta info destekli çok çeşitli tanıtıcı yayınların yanı sıra standa kurulan televizyonlardan ülkemizi tanıtıcı filmler gösteriliyor.

Standımızı ziyaret edeceklere ülkemizin yerel kıyafetlerini simgeleyen bayan ve erkeklerden oluşan üç kişi mutfak kültürünü yansıtacak yiyecek ve içecek ürünleri olan çakıstez, köfte, hellim, kuru üzüm, sadrazam sucuğu ve badem ikram ediliyor. Standımıza ayrıca özel ilgi turizmine yönelik broşürler dağıtılıyor.    

Stantta ayrıca, sektör temsilcilerinin toplantı yapabilmelerine fırsat tanıyacak donanımlı toplantı odaları, izaz ikram için bir mutfak ve diğer destekleyici unsurlar yer alıyor. Bakanlık, ülkemiz turizmcilerinin İngiliz ve diğer yabancı operatörleri ile tanışıp görüşebilmelerine yardımcı olmak maksadı ile gerekli uygun ortam da yarattı.  

Turizm Bakanlığı ayrıca Londra’da faaliyet gösteren KKTC Turizm Tanıtım Ofisi North Cyprus Tourism Centre Ltd ile koordineli bir şekilde çalışarak İngiliz ve yabancı tur operatörlerine ulaşmak için gerekli girişimleri yaptığını açıkladı. Ülkemize turist getirecek yeni tur operatörleri bulmak amacıyla girişimlere devam eden bakanlık, Londra’da çeşitli toplantılar gerçekleştirecek.