Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, 15 Mart 2024 tarihinde yapılan "Yurtdışı Yüksek Öğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği"nde önemli değişikliklerin ardından üniversitelerde Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olan öğrenci potansiyelini etkileyecek ciddi bir çalışma ihtiyacına işaret etti. Erhürman, bu konuda yapılacak çalışmaları değerlendirerek, kriterlerin yerine getirilebilmesi için planlama yapılması gerektiğini vurguladı.

LTB yol çalışması nedeniyle uyardı! LTB yol çalışması nedeniyle uyardı!

Yapılan değişikliklerin üniversite öğrencileri üzerindeki etkilerini değerlendiren Erhürman, sorumluluğun kimin üzerine düştüğüne dair bir tartışma başlattı. Polis tarafından yürütülen ve siyasi müdahalelere karşı hassas bir sürecin olduğunu belirten Erhürman, "Dizi film" izler gibi soruşturmayı takip etmekten ve konuyla ilgili olmayan açıklamalarda bulunmaktan kaçınılması gerektiğini söyledi.

Ülkedeki üniversitelerin ve ekonominin bu konudan etkilenebileceğini belirten Erhürman, ülkeyi yönettiğini iddia eden yöneticilerin bu mesele üzerinde ciddi bir çalışma yapmaları gerektiğini belirtti.

Erhürman, "Ülkemizin geleceği için kritik bir konu olan yurtdışı yüksek öğretim diplomalarının tanınması ve denklik sağlanması konusunda belirsizliklerin giderilmesi ve etkin bir politikanın oluşturulması için Yüksek Öğretim Denetleme ve Akreditasyon Kurumu (YÖDAK) ile Eğitim Bakanlığı'nın ortak bir çaba göstermesi gerekmektedir." şeklinde konuştu.