Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, yaşanan sorunları çözecek bilgi birikiminin de kaynağın da bu ülkede olduğuna dikkat çekti. Kanal Sim’de Serkan Soyalan’ın konuğu olan Tufan Erhürman, “Yaşananlar kader değildir, umut vardır” ifadelerini kullandı. Bu kadar nüfusu ve 23 üniversiteyi bu ülkenin kaldıramayacağına dikkat çeken Erhürman, dört ayda bir hayat pahalılığı vermekle de insanların alım gücünün korunamadığının altını çizdi. 

“Dört ayda bir hayat pahalılığı vermekle insanların alım gücünü korumuş olmuyorsunuz” 
İçinde bulunulan ekonomik koşulların, memleketi bir döngüye soktuğuna dikkat çeken Erhürman, paranın alım gücünün düştüğünü vurguladı. Hayat pahalılığının, dövizin artışından hızlı bir şekilde arttığına işaret eden Erhürman, “hayat pahalılığı kadar artış veriyoruz” diyerek kamu maaşlarının arttığını, şimdi asgari ücretlinin de aynı sarmala girdiğini kaydetti. Tufan Erhürman, “Mesele, elimize geçen parayla kaç ekmek, süt alabileceğimizdir” dedi. Asgari ücretin yükselmesinin de piyasada fiyatlandığını ifade eden Erhürman, sürekli bir yoksullaşma yaşandığının altını çizdi. “Dört ayda bir hayat pahalılığı vereceğim diyerek insanların alım gücünü yükseltmiş de korumuş da olmuyorsunuz” diyen Erhürman, elde edilen maaşın arttığını ama alım gücünün artmadığını vurguladı. Tüm sorunları mesele edip masaya yatırmak gerektiğine işaret eden Erhürman, En yoksul kesimlerin alım gücünü, özellikle zorunlu temizlik malzemeleri ve gıda maddelerinin fiyatlarını kontrol altına akarak korumamız gerekiyor” diye konuştu. 

“Beceriksiz uygulamalarla önerileri yok ettiler” 

Güney Kıbrıs’ın en yüksek gökdeleni Limasol’da yapılıyor Güney Kıbrıs’ın en yüksek gökdeleni Limasol’da yapılıyor


Defalarca öneriler yaptıklarını anımsatan Erhürman, “Beceriksiz uygulamalarla önerilerimizi de yok ettiler” dedi. 2018 yılında hükümette oldukları dönemde yaptıklarından örnekler veren Erhürman, “Döviz patladığında, özel okullarla da iki üç seanslık toplantılar yaptık. Sendikalarla toplantılar yaptık. Konuların bileşenlerini, bu işin taraflarını çağırdık ve yapılabilecekleri konuştuk, çözümler ürettik” dedi. İlgili sektörün paydaşlarıyla görüşülmesi gerektiğine dikkat çeken Erhürman, sorunların bu şekilde ortaklaşarak çözülebileceğini belirtti. Küçük işletmelerin yaşadıkları zorluklardan da bahseden Erhürman, en önemli giderin personel gideri olduğunu kaydetti ve elektrik, akaryakıt gibi girdilerin de pahalı olduğunu söyledi. Erhürman, tüm bunların fiyatlara yansıdığına işaret etti. Küçük işletmeler ayakta kalabilmek için fiyatlarını yükselttiğinin altını çizen Erhürman, “Ya kalitesini düşürecek ya fiyatlarını yükseltecek” ifadelerini kullandı. 

“Yaşananlar kader değil, umut vardır” 


Ortada bir “yönetmeme” hali bulunduğunun altını çizen Erhürman, ülkede yokluk ve yoksulluğun giderek tırmandığına işaret etti. Her şeye rağmen umutsuzluğa kapılmaya gerek olmadığını belirten Erhürman, “Bu memleket gitti, bitti hissi içerisinde değiliz. Bu ülke kaynaklarını üretiyor. Sizin ülkeyi yöneteniniz var mı? Esas mesele o” dedi. Memlekette her dakika daha çok yoksullaşma yaşandığını vurgulayan Erhürman, “Bu, kader değildir. Ne iç politikadaki ne de dış politikadaki yaşananlar kader değildir. Yaşananlar, yönettiğini iddia edenlerin yarattığı kaostan başka bir şey değildir. Neyin gailesini çektikleri ortada. Bu arkadaşların gitmesinden başka yol yok” diye konuştu. Bu memlekette beşeri sermaye açısından bir sıkıntı bulunmadığını dile getiren Erhürman, eğitim ile ilgili de konuştu. Ülkede 23 üniversite bulunduğunu anımsatan Erhürman, 23 üniversiteyi bu ülkenin kaldıramayacağını belirtti. Erhürman, “İstediğin sistemi kur denetleyemezsin. Bu ülkenin nüfusu, kültürel yapısı, alt yapısı, 23 üniversiteyi kaldırmaz. Bu ülke bu kadar nüfusu da kaldırmaz” dedi. “Yaşanan sorunları çözecek bilgi birikimi de kaynak da bu ülkede vardır” diyen Erhürman, karşılarındaki zihniyetin yönetme gailesinde olmadığını kaydetti.