Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, erkek berberlerinin fiyat listelerini euro olarak belirlemesi kararı üzerine, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu'nun bu kararın Bakanlar Kurulu tarafından 2005 yılında kabul edilen ilgili tüzüğe aykırı olduğu açıklamasını yorumladı.

Daha önce de 2023 tarihinde oto tamircilerinin böyle bir karar aldığını hatırlatan Ergürman, "ama bu kez hükümet cevval davrandı.  Tüzüğe aykırıdır, ceza yazarız deyiverdi." ifadelerini kullandı. Erhürman, stabil para birimine endeksli muhasebe sistemini tartışmayı, istikrarı, öngörülebilirliği sağlamak, hatta hayat pahalılığını nispeten kontrol altına almak açısından yararını test etme önerilerine burun kıvıranların, piyasanın bunu kendi kendine yapmaya çoktan başladığını sanki de bilmediklerini dile getirdi. Erhürman, "Taşınmaz satışlarında kaç zamandan beri fiyatlar döviz üstünden? Kiralarda? Berberler mi battı gözünüze?" diye sordu.

Erhürman'ın paylaşımı şöyle:

"Berberler ücretlerini euro olarak açıklamaya karar verdi. Daha önce de, 2023'te oto tamircileri yapmıştı bunu.

Ama bu kez "hükumet" cevval davrandı. Tüzüğe aykırıdır, ceza yazarız deyiverdi.

Berberler, "hani ithal eti getirmek için bir gecede tüzüğü değiştirmiştiniz. Gerekirse bunu da değiştirin bir gecede. Nasılsa tüzük müzük takmıyorsunuz" deseler ne diyecek "hükumet" ?!

Peki aynı berberler, "oto tamircileri 2023'te yapmıştı, pek çok çarşıda euro etiket var, birçok lokantada hesabın üzerinde hem TL, hem euro yazıyor" deseler ne diyecekler?!

Girdileri döviz cinsinden olan pek çok sektör yaşıyor bu sorunu. Fiyat istikrarını, öngörülebilirliği ve değişen girdi maliyetleri karşısında emeklerinin değerini başka türlü koruyamaz hale geliyorlar. Bir de güneyden gelen müşterilerin sayısı artıyor tabii bazı sektörlerde.

Ne yapacaklar? Euro'yu yazacaklar kara tahtaya, altına da TL'yi yazacaklar, her gün TL kısmını silip o günkü euro kuru üzerinden değiştirecekler. Hadi Tüzüğe aykırıdır deyin bakalım!

"Biz olmadan karar veriliyor. Biz yokuz" "Biz olmadan karar veriliyor. Biz yokuz"

Stabil para birimine endeksli muhasebe sistemini ciddi ciddi tartışalım, istikrarı, öngörülebilirliği sağlamak, hatta hayat pahalılığını nispeten kontrol altına almak açısından yararını test edelim dediğimizde burun kıvıranlar, piyasanın bunu kendi kendine yapmaya çoktan başladığını bilmiyorlar sanki!

Taşınmaz satışlarında kaç zamandan beri fiyatlar döviz üstünden? Kiralarda? Berberler mi battı gözünüze?

Ekmekte, kuzu etinde koyduğunuz "narh"ı bile uygulayamadınız. Şimdi takmadığınızı ithal ette gösterdiğiniz tüzükleri, hem de sadece berberlere mi uygulayacaksınız?!

Bırakın bu boş işleri de, rayından tamamen çıkarttığınız, "olması gerekenden çok daha iyi yönetiliyor" dediğiniz ekonomiyi gerçek anlamda nasıl yöneteceksiniz ona bakın! Gailesini çekiyorsanız tabii!"

Editör: North Cyprus UK Yönetici2