İSMET EZEL – mağusa haber ajansı
Muhabir : Cemile Özfadıl 

Mormenekşe Kadınlar Birliği’nin öncülüğünde, Mormenekşe Enginar Üreticileri ve bazı sponsorların desteğiyle, bu yıl beşincisi düzenlenen Mormenekşe Enginar Festivali  Salamis Bay Conti Resort Otel’de gerçekleştirilen yemekli basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.
27- 28 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Mormenekşe Enginar Festivali’nde, bu yıl da birbirinden renkli etkinlikler gerçekleştirilecek.
Basın toplantısında Mormenekşe Enginar Festival Komitesi adına açıklamada bulunan, Mormenekşe Kadınlar Birliği Bşkanı Erşen Ummanel, festivalin gerçekleştirilmesindeki amacın, özelde Mormenekşe Köy’ünü ve enginarı , genelde ise Kıbrıs Türk Kültür’ünü tanıtmak olduğunu söyledi.
Festival programı hakkında bilgi veren Ummanel, festivalin 27 Nisan Cumartesi günü kortej yürüyüşüyle başlıycağını, akabinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun maddi, manevi desteğiyle köy meydanına yaptırılan enginar figürünün açılış törenin yapılacağını belirtti.
Festivalin açılışının da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından yapılacağını dile getiren Ummanel, etkinlikler çerçevesinde enginar yemekleri yarışması, enginar eko günü yapılacağını söyledi.
Festivalin 28 Nisan Pazar akşamı Türkiye’nin tanınmış gruplarından Yeni Türkü’nün vereceği konserle sona ereceğini ifade eden Ummanel, konserin halka açık ve ücretsiz olacağını sözlerine ekledi.