Sanatla sporun harmonisi…

Deniz Aker: “Sevdiğim bir ülkede, sevdiğim işi yapıyorum”

Sanatla sporun harmonisi…

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)’de Su Balesi Antrenörü ve arp sanatçısı Deniz Aker, çok yönlü kişiliğiyle başarıdan başarıya koşuyor. Ülkede su balesi konusunda ilk adımın atılmasında öncülük edenlerden Deniz Aker, 8 kişilik su balesi takımını takdir toplayan bir yerlere getirdi. Aynı zamanda, arp sanatçısı da olan Aker, verdiği resitallerle de beğeni topladı

 

Deniz Aker, gönlülü Kuzey Kıbrıs’a kaptırmış bir sporcu ve sanatçı…Ülkede, bir ilki gerçekleştirerek 8-13 yaş arası çocukları su balesi konusunda eğitiyor. Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)’de Su Balesi Antrenörlüğü yapan Aker, aynı zamanda haftanın üç gecesi ise Rocks Otel’de arp çalarak romantik arp dinletileri sunuyor…
Bu birbirinden apayrı ve zor iki işi yürütmek elbette ki kolay olmasa gerek, ancak o çok yönlü kişiliğiyle her iki dalda başarıyı yakalamış bir isim. Sanatla sporun harmanlandığı Su Balesi adeta onun yaşamının tarifi gibi…North Cyprus UK olarak Deniz Aker’le hoş bir söyleşi gerçekleştiriyoruz.

Arpla tanışması çocukluk günlerine dayanıyor
Oldukça pozitif ve oldukça içten kişiliğiyle dikkat çeken Deniz Aker, aynı zamanda mütevazi yanıtlarıyla da gönlümüzde taht kurmayı başarıyor. 24 Ocak 1980 İstanbul doğumlu olan Aker,  konservatuar mezunu. Müzik konusunda, işin mutfağında yoğruldu. Bir yıl da müzik öğretmenliği yapma fırsatını yakaladı. Ancak İstanbul’un zor öğretmenlik şartları, kariyer yaşamını farklı alanlara yönlendirmesine neden oldu. Onun ilk arpla tanışması ise çocukluk günlerine dayanıyor. Müzik tutkusu ve arpa olan aşkı onun  yaşamının en önemli zenginliği…Ülkede, bahar şenliklerinde ve Bellapais’te verdiği resitallerle kendisini dinleyenleri hayran bıraktı Deniz Aker. Aynı zamanda Rocks Otel’de yerli ve yabancı halka sunduğu müzik ziyafetiyle de adından söz ettirmeyi başardı.  

Su Balesi Türkiye Milli Takımı’nda yarıştı
Sadece müzik değil, sporda da ülkede önemli işler başaran Deniz Aker, aynı zamanda senkronize yüzme antrenörü. Öğrencilik yıllarında su balesine merak salan Aker, 1994 yılında Türkiye’de kurulan ilk su balesi takımında yer aldı. Su balesinde Avrupa Şampiyonluğu’na katılma fırsatı da yakaladığını anlatıyor bizlere.  2006 yılına kadarsa, aktif olarak yarışmalara katılmaya devam etti. Su Balesi Türkiye Milli Takımı’nda yer aldı ve Su Balesi Türkiye Milli Takımı antrenörlüğü de yaptı.

“Sevdiğim bir ülkede, sevdiğim işi yapıyorum”
Disiplin ve çalışma gerektiren iki farklı iş, ve çok sayıda başarı…İstanbul’dan Amerika’ya, Amerika’dan İngiltere’ye, İngiltere’den de Kıbrıs’a varan bir yolculukta, sırtında koskocaman müzik aleti arpı, yetenekleri, hayalleri ve umutlarıyla birlikte Ada’ya geldi Aker.
Çok sevdiği Kuzey Kıbrıs’ta kalma ve yaşamını burada devam ettirme kararı alan Aker, 4 yıldan buyana, yoğun bir tempo içerisinde çalıştığı ülkede mutlu olduğunu şu sözleriyle ifade ediyor. “Sevdiğim bir ülkede, sevdiğim işi yapıyorum. Mutluyum”.

Kuzey Kıbrıs’ta su balesi eğitimi…
Ülkede ilk kez 2009’da senkronize yüzme diğer ismiyle su balesi eğitimi vermeye de başlayan Aker, yaş ortalamaları 9-13 yaşında 8 kişilik bir takımı çalıştırıyor. Daha profesyonel olmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Aker, bu haliyle dahi su balesi takımının sunduğu gösterilerde büyük beğeni topladığını anlatıyor. Umudu, senkronize yüzme sporuna ilginin artması.
Haftada 3 gün yapılan ve 2 saat süren antrenmanları kara ve yüzme antrenmanından oluştuğunu aktararak ısınma ve esneme hareketlerinin ardından su balesi tekniklerini çalıştıklarını söylüyor Aker. Takımıyla birlikte çok daha başarılı işlere imza atmak için çalışıyor. 8-13 yaş arasında yüzme bilen kız çocuklarının takımlarına katılabileceğini de söylüyor bizlere…

8 kişilik takımla 4 gösteri gerçekleştirdiler
Deniz Aker, burada çok sayıda dostluklar edinmiş ve neredeyse buralı olmuş… Ancak en önemli yaptığı işlerden bir tanesi, su balesindeki tecrübelerini ve başarılarını Kuzey Kıbrıs’ta su balesi meraklılarına aktarmak elbette. YDÜ’deki takımıyla 4 gösteri gerçekleştirdiler. İzleyenler tarafından büyük takdir topladılar…Ufak tefek teknik sıkıntılar yaşasalar da, ortaya koydukları iş takdiri hak ediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2013, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER