'Öğrencilerimizin başarıları, bizim en büyük mirasımız'

Ayla Turacli, "Türkçemizi ve Türk kültürümüzü yaşatma mücadelesi ile çizdiğimiz yolumuzda, yılmadan ilerlemekteyiz.

'Öğrencilerimizin başarıları, bizim en büyük mirasımız'
Hülya Türk Okulu Başkanı Ayla Turaclı,"Öğrencilerimize kendi düşüncelerini çekinmeden açıkça ifade etmeyi, paylaşmayı öğretmeye çalışıyoruz. Okulumuzun başarıları öğrencilerimizin girmiş oldukları yarışmalar ve GCSE sonuçlarıyla kanıtlanmıştır" dedi.

Hülya Türk Okulu,  Türk çocuklarına yaşadığı çevreye kendi öz kimliklerini koruyarak adapte olmasını sağlamak amacıyla, 2009 yılında Sürrey bölgesinde kurulan ilk Türk okuludur.Türkçe’yi ve Türk kültürünü öğretmeyi hedefleyen okul bu yolda büyük bir gururla eğitim ve öğretimine devam ediyor.

Okulun faaliyetleri ile ilgili gazetemize bilgi veren Okul Başkanı Ayla Turaclı, İngiltere'de doğan ve yaşayan çocuklara Türkçe ve Türk Kültürü ile ilgili eğitim ve öğretimleri vermek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Aldershot bölgesinde 2009 yılında Hülya Türk Okulu'nu kurduklarını söyledi.

 Turaclı, "İngiltere’de doğan çocuklarımıza Türkçe’yi akademik bir eğitimle öğretmeyi, Türk kültürünü yaşatmayı ana hedef alarak ilkokul yaşındaki çocuklarımızın İngiliz okulundaki derslerini de desteklemek için İngilizce ve Matematik dersleri vererek onlara yardımcı olmaya çalışmaktayız" dedi. 

2009'da kurulmalarına rağmen uzman eğitim kadrolarıyla başarılı bir grafik çizdiklerini kaydeden Ayla Turaclı şunları söyledi:

"Okulumuzda tüm Milli ve Dini Bayramlarımız öğretmenlerimizin, öğrencilerimizle hazırladığı çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Ayrıca Türk kültüründeki gelenek göreneklerini çocuklara enjekte etmeye çalışmaktayız.

Türkçe’nin faydalarının dışında, öğrencilerimizin Türkçe GCSE almaları kollejlere giriş kolaylığı ve Türkçe A Level’in üniversiteye girmelerinde ne kadar büyük bir avantaj sağladığını ailelere anlatıyoruz ve bilinçlendiriyoruz. Okulumuzda sağladığımız imkanlar İngiltere’de yaşayan çocuklarımız için kaçırılmayacak bir fırsattır. Türkçe derslerimiz , tecrübeli özel öğretmenlerimiz ve TC Milli Eğitim Bakanlığı- Londra Eğitim Müşavirliği’nin göndermiş olduğu öğretmenler tarafından verilmektedir"

Okul Başkanı, "Çocuklarımıza Türkçe öğretmek için çıktığımız bu yolda öğrencilerimizin İngiliz okullarındaki seviyelerini yükseltmek ve dolayısıyla Six Form College’de istedikleri dersleri seçerek üniversite kariyerlerini yüksek tutmaları için okulumuzda Matematik, İngilizce ve Fen dersleri de verilmektedir.

Öğrencilerimize kendi düşüncelerini çekinmeden açıkça ifade etmeyi, paylaşmayı öğretmeye çalışıyoruz.Öğrencilerimizin başarı durumlarını devam etmiş oldukları okullardan getirdikleri raporlarla takip ediyoruz. Kısa sürede okulumuzun başarıları öğrencilerimizin girmiş oldukları yarışmalar ve GCSE sonuçlarıyla kanıtlanmıştır" dedi.

Ayla Turacli, "Türkçemizi  ve Türk  kültürümüzü  yaşatma  mücadelesi  ile  çizdiğimiz  yolumuzda,  yılmadan  ilerlemekteyiz. Öğrencilerimizin başarıları, bizim en büyük mirasımız. Onların başarılı ve iyi mevkilere gelmiş, dürüst, ahlaklı ve saygılı bireyler olduklarını görmek ise en büyük emelimiz" diye konuştu.

 Öte yandan Hülya Türk Okulu, kuruluşunun 4. yıldönümü ve Çanakkale Zaferi’nin 98. yıldönümü dolayısıyla 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Programı düzenledi. Programa T.C. Londra Büyükelçiliği Müsteşarı Ferit Orçun Başaran, KKTC Londra Konsolosu Mustafa Kemal Beyazbayram, Büyükelçilik Eğitim Müşaviri Vekili Atilla Toprak, KKTC Londra Temsilciliği Eğitim ve Kültür Ataşesi Hasan Serper Kortay, Türk Silahlı Kuvvetler Londra Askeri Ataşesi Deniz Kurmay Albay Erdal Ergün, Aldershot Belediye Başkanı Peter Crerar ve eşi, İngiltere Türk Dili Kültürü Eğitim Konsorsiyumu Başkanı Kelami Dedezade, okul idarecileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2013, 22:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER