Londra'da 23 Nisan coşkusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Camden Town Hall'da düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı.

Londra'da 23 Nisan coşkusu

28 Nisan Pazar günü Kings Cross'ta düzenlenen törenlere Türk Dili ve Kültürü Okullarında öğrenim gören öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Törene Türkiye'nin Londra Eğitim Müşaviri Atilla Toprak, KKTC Londra Eğitim ve Kültür Ataşesi Hasan Kortay, öğretmenler, veliler çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törenin açılış konuşmasını Hasan Kortay yaptı.   23 Nisan'ın Türk ulusu için çok önemli tarihlerden biri olduğunu ifade eden Kortay, "Türkiye'de ve KKTC'de olduğu gibi 23 Nisan'ı Londra'da aynı coşku ve heyecanla kutlamaktan büyük kıvanç ve gurur duymaktayız" dedi. 

Londra Türk Dili ve Kültürü Okullarının Türk toplumu açısından önemine işaret eden Kortay, "Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın ve gençlerimizin tüm bayramlarımızı, tüm güzellikleri bilmesi Türk toplumunu daha da ileriye taşıyacak olması bakımından çok önemlidir. Değerli veliler çocuklarınızı mutlaka Türk okullarından birisine gönderin, böylelikle onları hem kötü alışkanlıklarından uzaklaştırmış olursunuz hem de   kendi kültürlerini almalarına vesile olmuş olursunuz" diye konuştu. 

Törene  katılan Atilla Toprak'ta günün anlam ve önemi üzerine bir konuşma yaptı. 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 93’üncü yıldönümünü kutlamanın sevinci yaşadıklarını ifade eden Toprak, 23 Nisan'in dünyada hiçbir ülkede bulunmayan iki farklı unsuru bir araya getiren milli bir bayram olduğunu ifade etti. 

Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bayram dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve tüm insanların barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkı sağladığına işaret eden Toprak şunları söyledi: "Bugünün küçükleri yarının büyükleri' diyerek geleceğin çocukların elinde olduğunu her fırsatta belirten Atatürk, 1924′te ilk Meclis’in açılış tarihi olan 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar verdi. Bu tarihten 5 yıl sonra ise bu bayramı çocuklara armağan etti"

Konusmasinda çocukların eğitim ve gelişimini teşvik edecek olan en önemli kişilerin veliler olduğunu ifade eden Toprak, "Eğer velilerimiz çocuklarını Türk okullarına göndermezlerse bir sonraki nesil Türkçe'yi konuşamayacaktır. Türkçe'yi kaybedersek bir nesli kaybederiz. O yüden okullarımıza destek olun ve çocuklarınızı okullarımıza lütfen gönderiniz" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından sahne öğrencilere bırakıldı. Öğrencilerin yaptığı gösteriler vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Özellikle  halk oyunları gösterileri ilgiyle izlendi. çocukların gösterileri büyük alkış aldı.  

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2013, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER