LONDRA'DA BİR HAFTA ARAYLA İKİ AYRI FESTİVAL

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi (CTCA UK ) 23 Haziran 2019'da yapmayı planladıkları festivalin tarihini bir hafta sonraya erteleyerek 30 Haziran 2019'da yapacağını duyurdu. Turkish Cypriot Trust UK ise festivallerini daha önce açıklamış oldukları 23 Haziran tarihinde gerçekleştirecek.

LONDRA'DA BİR HAFTA ARAYLA İKİ AYRI FESTİVAL

Bilindiği gibi Konsey ve Turkish Cypriot Trust UK ‘Tek çatı altında bir festival’ kapsamında başlatmış oldukları temaslar sonuç vermemiş ve her iki grupda almış oldukları kararla 23 Haziran tarihinde ayni günde iki ayrı festival gerçekleştirmiş olacaktı. Konseyi’n dün yayınladığı basın bildirgesiyle festivallerin çakışmaması adına kendilerinin de daha önce 23 Haziran olarak açıklamış oldukları tarihi 30 haziran tarihine aldıkları kaydedildi.

Bu kararla birlikte ayni günde gerçekleşecek olan festivaller geçen yıl olduğu gibi bu yılda birer hafta arayla yapılacak.

Buna göre Turkish Cypriot Trust UK 23 Haziran’da, Konsey ise 30 haziran tarihinde festivallerini gerçekleştirmiş olacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cem Korkmaz
Cem Korkmaz - 3 yıl Önce

Bu haberde çok yaniltici bilgiler aktariliyor , yazar bunu kasitli mi yapiyor aceba ? Öncelikle yazar kendisinin bu iki guruptan bir tanesine dahil oldugunu belirtmeden tarafsiz bir haberciymis gibi yayinliyarak halki yaniltmaya çalisiyor . Arastirmalarim sonucu ulastigim ve Yazarin yazmadigi bazi gerçekleri buraya aktaralim ki halk bilinçlensin .
Öncelikle geçen yil kuruldugunu iddia edilen Turkish Cypriot Trust UK diye bir vakif ortada yok , ne sirketler ne de vakiflarla ilgili bir kayiti bulunmuyor . Hele hele geçen yil gelirlerin bu vakifa yatirilacagi duturulduktan sonra hesabina hiç para yatirilmamasi ve tüm paralarin TCCA hesaplarindan islenmesi bu Vakfin da , festival komitesi diye adlandirdiklari olusumdaki bazi naylon dernekler gibi ÍSÍMLERÍ VAR KENDÍLERÍ YOK ! Mesela Etanç Hidayettin beyefendinin sözcüsü oldugunu iddia ettigi Sanatkarlar Dernegi’ni , Google da arasaniz bile bulamazsiniz , genel kurullari ise hiç yapilmamis .
Bu sahte yapi , Kibris Türklerinin Ingilterede’ki en büyük çati örgütü olan Konsey’in iki yil önce baslattigi ve çok basarili olan festivali baltalanak için iki yildir çaba harciyorlar . Bu festivallerin basarili olmasi , Kibris Türkünün yanina , basarilarini ve sayilari gören bölge milletvekillerini de getirmis ve Kibris Türklerinin haklarini korumak adina lobicilik yapmaya itmistir . Bundan en çok rahatsiz olanlar ise Rum komsularimiz ve onlarin temsilcileri olmustur . AKEL’in Ingiltere agzi olan Parikiaki gazetesi bu tehlikeye bilhassa parmak basmistir . Aralarinda AKEL uzantilarini barindiran bu sözde yeni olusumun , Konsey’in basarili bir festival yapmadini önleme girisiminde bu uzantilarin rolunün oldugu da hiç yadsinamiyacak bir gerçeklik olarak orda duruyor .
Nitekim aralik ayinda Konsey tarafindan tarihi belirtilerek açiklanan 2019 festivaline bu gurubun zarar verme girisimi , kendi festival tarihlerini de ayni gün olarak seçmekle doruga çikmistir . Ancak sonradan ayni gün festival yapma kararlari, Kibris Türkünü ikiye bölme gírisimlerinin bir art niyet olarak orda oldugunun isbati niteliginde oldugu gerçegi de açiga çikmis oluyor.
Yazar bu gerçegi gizlemek adina , Konsey’in ilk önce festival tarihini anons yaptigini belirtmiyor , bunu bir tesadüfmüs gibi sunmaya çalisiyor . En önemlisi ise büyük bir özveri ile ve Kibris Türkünün ikiye bölünmesini önlemek adina , Konseyin festival tarihini degistirmesini görmezden geliyor ve gereken vurguyu yapmadan es geçiyor .

SIRADAKİ HABER