“Kod Adı Venüs” 21 Aralık’ ta Vizyona Giriyor

"Kod Adı Venüs" filminde 200'den fazla Kıbrıslı Türk, 12 İngiliz, 20 de Türkiye'den oyuncu rol alıyor.

“Kod Adı Venüs” 21 Aralık’ ta Vizyona Giriyor

 

 

Cannes Film Festivalisinde görücüye çıkan, uluslararası arenada ses getiren “Kod Adı Venüs” KKTC , Türkiye, İngiltere ve Hollanda ortak yapımı olan film 21 Aralık 2012’de Türkiye ve KKTC'de aynı anda  gösterime giriyor.

Kıbrıs Adası'nda 1955-1974 döneminde meydana gelen olayları ele alan “Kod Adı Venüs” Aşk, aksiyon ve macera türü bir film olup Yasemin adlı bir ajanın Kıbrıs’ta Barnabas İncil’ini araması konu alınıyor.

Yasemin, kitabı ararken kendini aşk çemberinin içinde buluyor. Ajana aşık olan 3 ayrı millete mensup genci ve mücadelelerini irdeliyor. Filmin ön plânında bu mücadelelere, arka plânında da Kıbrıs’ın gizli tarihine yer veriliyor.

Senaryo yazarlığını, yönetmenliğini ve yapımcılığını Tamer Garip'in, ana sponsorluğunu ise Yakın Doğu Üniversitesi'nin (YDÜ) yaptığı "Kod Adı Venüs" filminde 200'den fazla Kıbrıslı Türk, 12 İngiliz, 20 de Türkiye'den oyuncu rol alıyor.

Toplam 3 milyon liraya mal olan 'Kod Adı Venüs' 24-26 Mayıs arasında gösterimi yapılan film, 65. Cannes Film Festivali'nde gösterildi.

Filmin 23 Eylül 2011'de başlayan çekimleri, 5 Kasım 2011'da tamamlandı. Montaj ve animasyonları YDÜ'deki süper bilgisayarla yapıldı.

 

Yakın Doğu Üniversitesi’ne ait klasik arabalarının ve Rauf Denktaş’a ait tabancaların kullanıldığı filmde başrolleri, İngiliz oyuncular Jolie Myatt ve Jonny Lee Kemp, Türkiye'den Cengiz Bozkurt ve KKTC'den Serhat Harman oynuyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2012, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER