Cemevi'nde 22 dalda kurs veriliyor

Erbil, “Kurslarımız başlamış olmasına rağmen gelen talepler bizi çok mutlu ediyor”

Cemevi'nde 22 dalda kurs veriliyor
Londra'nın en büyük sivil toplum örgütü olarak ifade edilen İngiltere Alevi  Külütür Merkezi ve Cemevi'nde çocuklara gençlere ve yetişkinlere yönelik gitar, bağlama, Türkçe, futbol, tiyatro, resim ve bilim gibi toplam 22 dalda kurs veriliyor.

 

Verdikleri kurslarla hedeflerinin öğrencilerin boş vakitlerini bu tür güzel aktivitelerle değerlendirmek olduğunu belirten IAKM ve Cemevi Başkanı İsrafıl Erbil, "Hedefimiz çocuklarımızın müzik aleti çalarak kendilerini ifade etmesi, yeteneklerinin, yaratıcı düşünme kapasitelerinin ve akademik başarılarının artırılmasının yanı sıra stres ve sıkıntılarının azaltılmasını amaçlıyoruz’ dedi.

22 Ayrı dalda kurs verdiklerini  ifade eden Erbil,  “Kurslarımız başlamış olmasına rağmen gelen talepler bizi çok mutlu ediyor” dedi.

‘89 Ridley Road, Dalston, London, E8 2NH’ adresinde verilen bazı kurslar şöyle:

Bağlama (Saz) Kursu

Çocuklara yönelik saz kursu başlangıç ve orta seviyede olmak üzere iki gruba veriliyor. Saz kurslarında, öğrencilere nota ve diğer teorik müzik bilgileri de öğretiliyor. Başlangıç seviyesi saz kursu Ozan Toprak, orta seviye saz kursu ise İsmail Eren tarafından veriliyor.

 

Folklor ve Semah

Seher Ağbaba tarafından verilen foklör ve semah dersleri büyük ilgi görüyor. 8-15 yaş grubunu hedef alan derslerde semah dönmenin yanısıra Alevi kültürü ve felsefesi ve semahla ilgili teorik bilgiler de veriliyor. Folklor derslerinde Türkiye’nin her yöresinden oyunlar öğretiliyor.

 

Tiyatro

Can Aslanoz tarafından verilen tiyatro dersleri 6-17 yaş grubunu hedef alıyor. Dersler de öğrenciler yaşlara göre üç gruba ayrılıyor. Cemevi’nde verilen tiyatro dersleri oyun hazırlığını da içeriyor. Tiyatro grubunun hazırladığı oyunlar Cemevi’nin salonunda ailelere sergileniyor.

 

Futbol

Erkek çocuklara yönelik 9-15 yaş grubu çocuklar futbol dersleri Hayri Kartal tarafından veriliyor. Haftada iki gün Selby Centre’da futbol dersi alan ve antreman yapan çocuklar kendi aralarında maçlar da yapıyorlar.

 

Türkçe

İngiltere’de doğup Türkçe’yi öğrenememiş çocukların katıldığı Türkçe dersleri Milli Eğitim Bakanlığınca bu ülkeye atanmış öğretmenler tarafından veriliyor. Zülfikar Uğur Yıkan ve Yusuf Yılmaz tarafından verilen derslerde Türkçe okuma yazma öğretiliyor.

 

Matematik

Çocukların okullarda aldığı matematik derslerine destek amacıyla düzenlenen bu kursta ilkokul seviyesinde matematik öğretiliyor. Özcan Çelik tarafından verilen derslerde kullanılan dil İngilizce olmasına rağmen zorlanan çocuklar için Türkçe’ye de başvuruluyor.

 

 

SATS Matematik

SATS sınavlarında çocuklara destek olmak için hazırlanan kurs, Güzide Savaşal tarafından veriliyor. Sadece 6. Sınıfl ara yönelik olan ve çocukların SATS sınavlarındaki başarısını arttırmayı hedefleyen derslere büyük ilgi var.

 

Resim

6-10 yaş grubuna yönelik olan resim dersleri yeni dönem sınıfl arı arasında ve kayıtları devam ediyor. Derslerde çocuklara çeşitli materyalleri kullanmanın yanısıra hayalgüçlerini geliştirmenin yolları da öğretiliyor.

 

Bilim

Çocukların eğitim sistemi içindeki başarısını hedefleyen bu kursta okullardaki bilim derslerini destekleyen konular işleniyor. En yeni sınıflardan biri olan Bilim sınıfına kayıtlar devam ediyor.

 

Futbol

Kızlara yönelik gençler futbol dersleri Pazar günleri saat iki ve dört arasında Hadeston Park’ta veriliyor. Dersleri veren Levent Çalışkan kızlar futbol takımına antrenörlük de yapıyor. Cemevi kızlar futbol derslerine 11 - 18 yaş grubu gençler katılıyor.

 

Halk Dansları Grubu

15-25 yaş grubunu hedef alan gençler halk dansları grubu Kenan Çakmak tarafından çalıştırılıyor. Büyük bir disiplin içinde çalışan grup, Anadolu Ateşi’nin seviyesinde bir gösteriye imza atmayı hedefliyor.

 

GCSE

Gençlerin eğitim sistemi içindeki başarısını ve GCSE sınavlarındaki ortalamalarını yükseltmeyi hedefleyen bu kurs ortaokul seviyesindeki öğrencilere yönelik. Derslerde eğitim sistemi içinde yer alan konular işleniyor ve gençlerin üniversiteye hazırlığı hedef alınıyor.

 

Ebru Kursu

Yeni başlayan Ebru kursu Pazartesi ve Salı günleri olmak üzere haftada iki gün düzenleniyor. Sultan Demir tarafından verilen Ebru derslerine katılan yetişkinlere Ebru sanatının püf noktaları ve uygulaması öğretiliyor.

 

Bilgisayar Kürsü

Başlamak üzere olan bilgisayar kursunda ebeveynlere ve yetişkinlere temel bilgisayar dersleri veriliyor. Microsoft Word’e giriş derecesinde olup bilgisayarda temel dokümanları hazırlamayı öğretecek olan kurs daha sonra internet kullanımını da içerecek.

 

 

Taki Kursu ve Ebeveynlik Bilgileri Kursu

Aileler tarafından istenen ve yer yetersizliği nedeniyle gecikmiş bulunan bu iki kurşun da kısa süre içinde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2012, 01:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammed emin TETİK
Muhammed emin TETİK - 4 yıl Önce

Çok güzel

mehmet
mehmet - 4 yıl Önce

taekwando kursu varmı??

SIRADAKİ HABER