'Birden fazla dil bilen öğrenciler daha başarılı'

Havalı, "Gerek Londra’da ve gerek İngiltere dışında milletimizi en iyi şekilde temsil ettiğimizin inancındayız.

'Birden fazla dil bilen öğrenciler daha başarılı'

Bu sayımızda Güney Londara'nın önemli Türk okullarından biri olan Dr. Fazıl Küçük Türk Okulu'nu tanıtıyoruz. Türk okulu, 8 Eylül 1984 yılında 8-10 aile bir araya gelerek kurulmuş.

İlk etapta Güney Londra Kıbrıs Türk Derneği adı altında eğitim ve öğretim hayatına başlayan okul, bir kaç yıl sonra Crofton Park Türk Okulu adını alır. Daha sonra 10 Eylül 1994 yılında da Kıbrıs Türk Toplum lideri Dr.Fazıl Küçük’ün adını alır ve Dr.Fazıl Küçük Türk Okulu adıyla eğitim-öğretim, kültür ve sanat çalışmalarını büyük bir başarı sürdürür.

Okulun Başkanı genc eğitimci Akjen Havalı, okulun faaliyetleri ve çalışmalarıyla ilgili geniş bilgiler verdi. Havalı, okulun, Londra’da yaşayan Türk çocuklarının asimile olmadan yaşadıkları topluma entegre olmalarını, kültürümüzü sonraki nesillere aktarmalarını, toplum içerisinde saygıdeğer birer birey olmalarını ve eğitim seviyelerini yükselterek, onlara ileride daha fazla iş ve meslek imkanları sağlamak amacıyla faaliyet gösterdiğini söyledi.

Londra’da en eski ve en iyi örgütlenmiş kurumlardan biri olan okulun, Türk dili eğitimi ve kültürü ile ilgili hizmetlerini üstün başarı ile sürdürdüğünü kaydeden Havalı şunları söyledi: "Türk toplumuna ve Türkçe dilini tanımak isteyen yabancı toplumlardaki insanlara eğitim hizmetleri vermek. Londra’daki Türk toplumunun Türk ilke, kültür, gelenek ve eğitimi çerçevesinde gelişmesini sağlamak. Çocuklarımızın belirtilen ilkeler çerçevesinde yetişmesini ve toplumun bu alanda elde edilen bu başarıları korumasını sağlamak. Aynı alanda faaliyet gösteren kurumlarla ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda iş birliği yapmak. Bu bağlamda gerektiği hallerde Türk kültür ve eğitim merkezlerinin kurulmasına katkıda bulunmak. Ulusal ve uluslararası günleri kutlamak, başka kurumların da düzenledikleri benzeri kutlamalara katılmak ve desteklemek.Kültürümüzü ve sanatımızı Birleşik Krallık ve Avrupa ülkelerinde tanıtmak için girişimlerde bulunmak, çeşitli platformlarda başarı ile temsil etmektir.

Okuluda T.C Eğitim Müşavirliği ve KKTC Eğitim ve Kültür Ataşeliği’nin göndermiş olduğu seçkin öğretmenlerin yanısıra, halen İngiliz okullarında öğretmenlik yapan veya emekli olan öğretmenlerin de görev yaptığını ifade eden genç eğitimci okulla ilgili şu bilgileri verdi:

"Cumartesi günleri okulumuz bünyesinde kreş, anasınıf, beginners, birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıflar ile Türkçe GCSE Hazırlık, Türkçe GCSE, Türkçe A-Level Hazırlık, Türkçe AS-A2 sınıflarımız bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerimizin İngiliz okullarındaki derslerine katkıda bulunmak için özel olarak Matematik sınıflarımız da bulunmaktadır. En küçük yaş grubu 18 aylık ile 4 yaş arası grubudur. İlkokul düzeyinde 5 ayrı seviye grubumuz vardır. Aynı zamanda yetişkinler için Türkçe ve İngilizce sınıflarımız bulunmaktadır"

Öğrencilerin başarılarına da değinen Havalı sözlerini şöyle sürdürdü: "Veliler olarak hepimizin en önemli isteği; çocuklarımızın akademik olarak daha yüksek sonuçlar alması, istediğimiz alanlarda istihdam edilebilmesi için gereken bilgi ve beceriyi kazanabilmesi ve hayatta daha başarılı olmasıdır. Türk okullarında verilen dil eğitimi, öğrencilerimizin GCSE ve AS-A2 sınavlarına hazırlanmalarını sağlar. Öğrencilerimiz GCSE, AS ve A2 sınavlarına en yüksek oranda katılımı ile örnek bir okul teşkil etmektedir. Öğrencilerimizin genellikle başarı oranları A* ve A dır. Yüksek öğrenimlerine elde ettikleri bu başarılarla büyük bir avantaj sağlayarak devam etmektedirler. Normalde 14-19 yaşlar arasında girilen sınavlarda alınan Genel Sertifikalar (General Certificate of Secondary Education -10. ve 11.sınıflar, “Advanced Subsidiary Level” 12. sınıflar, Advanced Level 13. sınıflar) öğrencilerimizin kolejlere veya üniversiteye girişlerinde büyük avantaj sağlamaktadır.
GCSE sınavlarında en az 5 dersten (A*-C) not alan öğrenci Sixth Form’a gitme hakkı kazanır. Bir derste GCSE sınavında (A*-C) not alan öğrenci İleri Düzey-A-Level sınavlarına girme hakkı kazanır. A-Level notlarının kredi karşılığı puanları (UCAS TARIFF) üniversiteye girişte kullanılır. Üniversiteye giriş için gerekli olan 320 puanın büyük bir bölümü (GCSE, A-LEVEL A*-140 puan) yukarıda bahsedilen sınavlardan kolaylıkla elde edilebilir"

"Dr. Fazıl Küçük Türk Okulu olarak gelecekte toplumumuzun birer seçkin üyeleri olacak fertleri yetiştirmenin bilinci içindeyiz" diyen Havalı,  "Gerek Londra’da ve gerek İngiltere dışında milletimizi en iyi şekilde temsil ettiğimizin inancındayız. Zaman zaman uluslararası halk oyunları festivallerine katılarak Londra’da yaşayan Türk toplumunu en iyi şekilde temsil edip tanıttık. Uluslararası halk oyunları festivallerinde Türkiye Cumhuriyti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nin Bayrağını gururla dalgalandırdık. Gittiğimiz bazı ülkeler şunlardır;- Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Güney Kore, İtalya, İspanya, Bulgaristan ve Polonya’da  düzenlenen uluslararası halk oyunları festivallerinde çok başarılı temsiliyetler gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Londra’da yaşayan toplumumuza bu eğitim-öğretim hizmetini vermenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Polonya’nın GORZOW Kentinde 17. Kez düzenlenen Uluslararası Halk Oyunları Yarışmasında 16 Farklı Ülkeden Toplam 34 Farklı Halk Oyunları Toplulukları kıyasıya yarıştı. Yarışmada topluluğumuz 3 farklı dalda katıldığı yarışmada 3 birincilik alarak büyük bir başarıya imza attı.En iyi performans, en iyi Karaografi ve en iyi Kostüm dallarında 3 birincilik alarak çok zoru başarabilmiş olmanın heyacanını yaşıyoruz" dedi.

Havalı 'öğrenciler veya veliler neden Dr, Fazıl Küçük Türk Okulu'nu tercih etmeliler? şeklindeki soruya da şu yanıtı verdi: " Türkçe GCSE ve AS-A2 sınavlarında elde edilen puanlarla kolej ve üniversitelere girişte büyük avantaj yakalamak için, okulumuzda edindikleri bilgi, beceri ve tutumla öğrencilerimizin İngiliz okullarındaki derslerinde de eğitim seviyelerini yükseltmek için, araştırmalara göre kanıtlanmıştır ki birden fazla dil bilen öğrencilerimizin bir dil bilen öğrencilerden okul başarıları daha yüksektir! Bu bağlamda okulumuzda öğrenilen Türkçe ile başarılarını daha da artırmak için, kültürel ve sportif etkinlikler sayesinde çocuklarımızın özgüvenlerini ve sorumluluk bilincini geliştirmek, çevresine ve insanlara saygılı, farklılıkları kabullenen, hoşgörülü ve katılımcı kişiler olmalarını sağlamak için, gençlerimizin kendi öz kültürlerinden uzaklaşmamalarını, dillerini iyi bilmelerini tarih, örf ve adetlerine sahip çıkmalarını sağlamak için, günümüzde milletler arasındaki hakimiyet ve üstünlük yarışı silahlarla değil kültür ile yapılmaktadır. Milletler arasındaki üstünlük savaşında en etkili silah olarak, bağlı bulundukları toplumları eğitim ve kültür seviyeleri bakımından en üst seviyeye çıkarmak, bilim ve teknolojide en ön sırayı almak için tercih etmelisiniz"

 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2012, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER