‘Bir adayı paylaşmak’

İki toplumlu etkinlikler

‘Bir adayı paylaşmak’
 

Hackney Cypriot Association’ın iki toplumlu etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor

Hackney Cypriot Association, Balls Pond Road’daki merkezlerinde ilk film gösterimlerini gerçekleştirdi. Daha önce gerçekleştirdikleri iki toplumlu ‘Cypriot Pop up Restaurant’ etkinliklerinde büyük başarı yakalayan HCA Yönetim Kurulu, film etkinliklerinin ilkinde ‘Bir adayı paylaşmak’ (‘Sharing an Island’) belgeselinin gösterimine yer verdi. Film gösterimine gençler yoğun ilgi gösterdi. Filmi izlerken iki toplum arasındaki farklılıkları, benzerlikleri ve Kıbrıslılığı bir kez daha derinden hisseden gençler zaman zaman kahkahalara boğuldu. Film gösteriminden sonra filmin içeriği hakkında ve Kıbrıs’taki iki toplumun içinde bulundukları durum üzerine tartışmalar yapıldı. Oldukça keyifli geçen bir akşamın ardından katılımcılar ilerleyen günlerde Kıbrıs hakkında film gösterimlerinin sürmesini arzu ettiklerini belirttiler ve bazı film önerilerinde bulundular. Hackney Cypriot Association yönetim kurulu yeni yılla birlikte her ay bir film gösterimi ve bir Cypriot Pop up Restaurant etkinliği organize ederek bu aktiviteleri gelenekselleştirme amacında olduklarını müjdeledi.

‘Bir adayı paylaşmak’ belgeseli hakkında…

2009 yılında genç Kıbrıslı Rum yönetmen Danae Stylianou tarafından çekilen belgesel filmin konusu şöyle:

Birbiriyle daha önce hiç tanışmamış, üçü BM kontrolündeki ara bölgenin kuzeyinde, üçü güneyinde yaşayan 6 Kıbrıslı, beş gün aynı evi paylaşmaya davet edilir. Kıbrıslı kimliğinin boyutlarını keşfetmeleri beklentisiyle, bölünmüş Kıbrıs çapında hep beraber seyahat ederler.

Tarihin farklı perspektiflerini tartışacak, geçmiş hikâyelerini paylaşacak ve beraber bir gelecek senaryosu kurgulayacaklar.

Önyargıları kırmayı başarabilecekler mi? Miras aldıkları geçmiş zaman travmalarından özgürleşebilecekler mi? Daha önce hiç duymadıkları gerçekleri keşfedebilecekler mi? Barış çok mu uzaklarda?

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2013, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER