BEYLERBEYİ’NDE İPEK KOZASI FESTİVALİ YAPILDI

Geleneksel İpek Kozası Festivali cumartesi günü Beylerbeyi/Bellapais’de yapıldı.

     BEYLERBEYİ’NDE İPEK KOZASI FESTİVALİ YAPILDI

Girne Belediyesi, Yeşil Barış Hareketi ve Beylerbeyi Muhtarlığı işbirliğinde bu yıl 11. düzenlenen festivalde, Girne Belediyesi Halk Dansları Ekibi gösteri sundu. Festivalde, ipekböceği, koza ve ipek koza işlerinin satışı yapıldı.

 

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, hava koşulları nedeniyle Bellapais Manastırı’nın iç bahçesi yerine konser salonunda gerçekleşen açılış töreninde, Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir ve Beylerbeyi Muhtarı Ersel Tatlısu konuştu.

 

GÜNGÖRDÜ: “KIBRIS KÜLTÜRÜNDE ÖNEMİ VAR”

 

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 2008 yılından beri düzenlenen festivalin, Kıbrıs kültüründe büyük önemi olan ipek, ipek kozası ve buna bağlı el sanatlarının yaşatılması, gelenek göreneklerin devam etmesi ve gelecek kuşaklara aktarılmasında büyük önem taşıdığını ifade etti.

 

İpek ve koza işlerinin Kıbrıs kültüründeki yerine dikkat çeken Güngördü, festivalin amacının, dut ağaçlarının korunması, ipek ve koza el sanatlarının yaşatılarak geleceğe aktarılması ve bu değerlerin turizm potansiyelinde yer almasını sağlamak olduğunu söyledi.

 

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir de, Kıbrıs İpek Koza Festivali’nin  nitelikli bir etkinlik olduğuna işaret ederek, festivalinin önümüzdeki yıllarda uluslararası bir festivale dönüştürülmesi dileğinde bulundu.

 

Beylerbeyi Muhtarı Ersel Tatlısu da, festivalin bu yıl farklı bir konseptle bir gün yapıldığını anımsattı.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2016, 18:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER