“Benim Kıbrısım”

Tatar, Telsim ve Foder'i kutladı

“Benim Kıbrısım”

* Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) ile Telsim’in işbirliğiyle düzenlenen “Benim Kıbrısım” Fotoğraf Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu.

Sayıl

Ödül töreninin açılışında konuşan FODER Yönetim Kurulu Üyesi Altay Sayıl, Telsim ile FODER’in, Kıbrıs’ta fotoğraf sanatının yaygınlaşması ve gelişmesini sağlamak amacıyla ilk kez ortak bir yarışma ve sergi düzenlediklerini belirterek, fotoğrafa ilgi duyan birçok genç ve yetişkinin fotoğraf sanatını tanımak, geleceğe anı bırakmak ve yeteneklerini ortaya çıkararak Kuzey Kıbrıs’ta fotoğraf sanatının gelişmesini sağlamayı hedeflediklerini anlattı.

FODER’in çalışmaları ve faaliyetleriyle ilgili bilgiler de aktaran Sayıl, dernek bünyesindeki fotoğrafçılık kurslarının da her Perşembe devam ettiğini hatırlattı.

Sayıl, sergiye maddi katkılarından dolayı Telsim’e ve ayrıca juri üyeleri ile yarışmaya katılan sanatçılara ve sanatseverlere teşekkür etti.

 

Ulubay

Telsim Genel Müdürü Ahmet Ulubay da, sosyal sorumluluk projelerini, sanat, çevre, eğitim, sağlık ve spor olmak üzere 5 ana dalda yürüttüklerini belirterek, bu yarışmaya olan ilgi ve katılımın kendilerini, sanata daha fazla yatırım yapma konusunda teşvik ettiğini anlattı.

Organizasyonda emeği geçen FODER’e, juri üyelerine ve katılımcılara teşekkür eden Ulubay, sergiden elde edilecek gelirin ise, Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’ne bağışlanacağını kaydetti.

Tatar

Maliye Bakanı Ersin Tatar, “Önemli bir toplantısı nedeniyle gelemeyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu temsilen buradayım” diye söze başlayarak “Benim Kıbrısım” sözünden çok hoşlandığını; yıllar önce İstanbul’dayken bu isimde bir dergi çıkardıklarını anlatarak bu ismin kendisine o dergiyi anımsattığını söyledi.

Fotoğrafçılığın güzel bir tutku olduğuna işaret ederek bu alanda uğraşanların tutkularını sürdürmesini isteyen Tatar, bu çalışmaların ileriki yıllarda daha çok değer bulacağını; ülkenin güzelliklerini yansıtan bu fotoğrafların gelecek kuşaklara armağan olacağını vurguladı.

Ülkenin, her alanda olduğu gibi bu alanda da birçok yetenekli insanı bulunduğuna işaret eden Tatar, fotoğrafa tutkusu nedeniyle Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı da rahmetle andı.

Tatar, katılımcı sayısının yüksek olmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirerek tüm katılımcıları ve Telsim ile FODER’i de kutladı.

Konuşmaların ardından ödüller verildi. Daha sonra da sergi açılışı gerçekleştirildi.

Ödüller

Jürinin değerlendirmesine göre, Yıltan Taşçı’nın “Bir Adada Bir Arada” isimli fotoğrafı birinci; Tevfik Ulual’ın “Meserya’da Desteban” isimli fotoğrafı ikinci; Ebru Uskan Apaçalı’nın “Talar ve Hellim” fotoğrafının üçüncülüğü elde ettiği yarışmada, derecelendirme yapılmaksızın Sözalp Kahvaltıcı’nın “İsimsiz”; Tevfik Ulual’ın “Cyprus Bus” ile Burçin Aybars’ın “Doku” fotoğrafları Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Telsim Özel Ödülü ise “Benim Kabak Çiçeğim” fotoğrafıyla Tunis Özdoğanoğlu’nun oldu.

Ödül töreninde hazır bulunan juri üyelerine de plaket sunuldu.

Jüride, Sanatçı Hikmet Uluçam, Mehmet Ali Serak, İsmail Haykır, Kadir Kaba ve Telsim Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar görev aldı.

Toplamda 558 fotoğrafın katıldığı yarışmada, teknik eleme sonucu 184 fotoğraf şartnameye uygun bulunmayarak elenirken, geriye kalan 374 fotoğraf arasında 78’i sergilenmeye değer bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2012, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER