Yunanistan: Türkiye'nin 'Ege'deki deprem sırasında' Navtex ilan etmesi gerilim yaratıyor

Yunanistan: Türkiye'nin 'Ege'deki deprem sırasında' Navtex ilan etmesi gerilim yaratıyor

Yunanistan, Türkiye'nin "Ege'de deprem felaketinin yaşandığı dönemde" yeni Navtex ilan etmesini kınadı.

Naxtex'in zamanlamasına tepki gösteren Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada "Bu eylem, dikkatlerin şu anda yardım sağlamaya, destek ve dayanışma mesajlarını ifade etmeye odaklanıldığı savunmasız bir alanda daha fazla gerilim yaratmaktadır." ifadelerine yer verdi.

Ankara'nın uluslararası hukuku çiğnediği iddia edildiği açıklamada, "Maalesef, Türkiye yasa dışı sismik araştırmalar yapmak için Yunan kıta sahanlığı içinde 1-14 Kasım dönemi için yeni bir yasa dışı Navtex yayınlayarak, bir kez daha uluslararası hukukun temel kuralları görmezden gelmeye devam ettiğini teyit etti. Bu eylemler, Ankara'nın Türkiye'yi bu eylemleri sonlandırmaya çağıran geçen Ekim ayında Avrupa Konseyi kararları da dahil olmak üzere Uluslararası Topluluğun çağrılarına karşı hareket etmeye devam ettiğini bir kez daha göstermektedir." denildi.

"Yasa dışı Navtex'i iptal edin"

Ankara'nın "yapıcı bir diyalog olasılığını ortadan kaldıran bu suçlu davranışı bir kez daha kınadığını" belirten Atina, Türkiye'yi "yasa dışı Navtex'i " derhal iptal etmeye çağırdı.

Açıklamada ayrıca Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın "Türk tarafına derhal bir protesto sunulması ve müttefikler ve ortaklara devam eden kışkırtıcı Türk davranışları hakkında bilgilendirme talimatı verdiği" kaydedildi.

Türkiye'nin ilan ettiği Navtex'e göre, 1 Kasım saat 21.01 itibariyle çalışma süresi dolan sismik araştırma gemileri Oruç Reis, Ataman ve Cengizhan'ın, sahada çalışma süresi 14 Kasım saat 20:59'a kadar uzatıldı.

Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginlikle ilgili aralık ayında yapılacak zirveden Türkiye'ye karşı yaptırım kararı çıkabileceğini duyurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER