Yunanistan Dışişleri Bakanı Venezelios:

“Yunanistan, müzakere sürecini destekleyecek”

     Yunanistan Dışişleri Bakanı Venezelios:

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in “Ortak açıklama metni” üzerinde mutabakata varmasının Kıbrıs için önemli bir gün oluşturduğunu belirtti.

 

Venizelos, dün akşam yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs sorunuyla ilgili uzak ve yakın tarihi hatıraların çözüm sürecinde rehber olması gerektiğini ifade ederek, Yunanistan’ın müzakere sürecini destekleyeceğini vurguladı.

 

Evangelos Venizelos, şunları kaydetti:

 

“Bugünün Kıbrıs için özel bir önemi var. Keza, sadece iki toplum liderleri değil, uluslararası toplum bir bütün olarak, Kıbrıs halkının, herhangi bir tahkim olmadan kendi geleceği ile ilgili kritik kararları, referandum ile doğrudan ifade edilerek alınacak kararları, kendi elinde bulundurduğunu kabul etmektedir. Ulusal birliğin ve maksimum uzlaşmanın koşullarının oluşması ve korunması, şu andan itibaren ve sonuna kadar tüm siyasi güçlerin ve tüm vatandaşların yükümlülüğündedir. Kıbrıs halkı tarafından kabul edilebilir bir çözüm, gerçekten BM’nin Güvenlik Konseyi kararları ve AB müktesebatı ile tek uluslararası yasal kimlikli, tek egemenlikli, tek vatandaşlıklı iki bölgeli, iki toplumlu, BM ve Avrupa Birliği üyesi bir federasyon temelinde olmalı.

 

Anastasiadis’in, özlü karşılıklı güven artırıcı önlemlerin mümkün olduğunca süratle uygulanmasına yönelik önerilerinin kabulü Ada’da farklı bir atmosferin oluşmasına kararlı bir şekilde katkı sağlayabilir. Kıbrıs sorunuyla ilgili uzak ve yakın tarihi hatıralar rehber olabilir ve olmalı. Yunanistan, yukarıda belirtilen çerçeve kapsamındaki süreci destekleyerek, her zaman olduğu gibi milli sorumluluk duygusu ve uluslararası yasal düzene tam bir saygı içerisinde olacak.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER