Yasadışı yollardan girenler sınırdışı edilecek

İngiltere’de kaçakları yakalamak için harekete geçti

Yasadışı yollardan girenler sınırdışı edilecek

İngiltere Göçmen Birimi (UKBA-UK Border Agency) geçerli vizeleri bulunmadığı halde ülkede kaçak olarak kalmayı sürdüren göçmenleri belirlenip sınır dışı etmek için harekete geçti.  Capita adlı bir firma, kaçak olduklarını belirlediği ve sınır dışı edilmesini sağladığı kişi başına para alacak.  Basında çıkan haberlere göre, UKBA’nın Capita’ya dört yıl boyunca ödeyeceği rakamın 40 milyon sterlin olacağı belirtildi. Hedef, ülkede bulunan 150 bin kaçak göçmene ulaşmak.

Haberlere göre, İngiliz İçişleri Bakanlığı ülkede kaçak kaldığı sanılan kişilerin sayısının 174 bini bulduğunu tahmin ediyor. Özellikle çalışma izni veya öğrenci vizesi ile gelenlerin mercek altına alınacağına dikkat çeken yetkililer, vizelerinin bittiği tespit edilen göçmenlerden 28 gün içerisinde ülkeyi terk etmeleri veya bir başka statüde vize alabilmek için başvurmalarını isteyecek.  Ülkeye yasadışı yollardan girenler  ise tesbit edilirse, sınır dışı edilecek.

 

Kaçak olduğu sanılanlarla iletişime kuracaklar

Anlaşma ile firma, kaçak oldukları sanılan ve adresleri belirlenemeyen göçmenleri bulmak için araştırma yapacak. Capita’nın belirlediği ve kaçak olduğu sanılan kişilerle önce mektup, telefon, e-mail ve text mesajı aracılığı ile temas kurulacak. Mesajlarda söz konusu kişilere geçerli seyahat belgelerini edinebilmeleri ve ülkelerine geri dönebilmeleri için uçak biletlerinin sağlanabileceği iletilecek. Bire bir ziyarette bulunamayacak olan firma görevlileri, kaçak olduklarını belirledikleri kişilerin ülkeyi terk etmeyi reddetmeleri durumunda UKBA’ya bildirimde bulunacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2012, 19:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER