Viyana'da sinagog yakınlarındaki silahlı saldırıda 7 kişi hayatını kaybetti

Viyana'da sinagog yakınlarındaki silahlı saldırıda 7 kişi hayatını kaybetti

Avusturya’nın başkenti Viyana’da sinagog yakınlarında silahlı saldırı gerçekleşti. Saldırıda 7 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'nın Schwedenplatz bölgesindeki bir sinagog yakınında silahlı saldırı meydana geldi.

Kronen Zeitung'un haberine göre saldırı sırasında bir polis ağır yaralandı.

Viyana polisi, yaptığı açıklamada saldırı sonucunda çok sayıda kişinin yaralandığı bilgisini vererek, saldırganı yakalamak için 'büyük bir operasyon' başlatıldığını kaydetti. Polis, ayrıca yurttaşlara olay yerinden uzak durma çağrısında bulundu.

7 kişi öldü

Öte yandan saldırganlardan birinin üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdiği bildirildi. Viyana polisi, bir sonraki açıklamasında bir saldırganın öldürüldüğü, diğerinin kaçtığını açıkladı.

Bununla birlikte saldırıda 7 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Saldırının terör eylemi olup olmadığı henüz bilinmiyor.

1 şüpheli yakalandı'

Avusturya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada bir şüphelinin yakalandığı belirtildi. Açıklamasında saldırının bir terör eylemi olduğu kanaatinde olduklarını belirten bakanlık, saldırının farklı noktalardan koordineli bir biçimde gerçekleştirildiği bilgisini paylaştı.

'Saldırının hedefinde sinagogun olduğu henüz söylenemez'

Avusturya Yahudi Topluluğu lideri Oskar Deutsch, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Şu anda sinagogun hedeflerden biri olup olmadığı söylenemez. Ancak kesin olan şey, hem Seitenstettengasse'deki sinagogun hem de aynı adresteki ofis binasının, ilk ateş edildiği sırada kapalı olduğu" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER