Rusların yüzde 60′ı Lenin’in gömülmesini istiyor

Vladimir Lenin’in dün kutlanan 143′üncü doğum günü, eski bir tartışmayı yeniden alevlendirdi.

Rusların yüzde 60′ı Lenin’in gömülmesini istiyor

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği kurucusu Vladimir Lenin’in 143üncü doğum günü kutlandı. Rusların yüzde 60ı Kızıl Meydan’da mumyalanarak bir müzeye konulan Lenin’in gömülmesinden yana görüş bildirdi.

Rusya’da Bolşevik devrimin lideri Vladimir Lenin’in dün kutlanan 143üncü doğum günü, eski bir tartışmayı yeniden alevlendirdi.

Rus televizyonu “Russia Today”in internet sayfasında yer alan habere göre, Rusların yüzde 60ı Lenin’in naaşının defnedilmesini savunuyor.

Rusların yüzde 57si Lenin’in tarihi bir figür olarak ülke tarihinde olumlu bir rol üstlendiğini düşünüyor.

Yine Rusların yüzde 50si Lenin’in “iyi bir insan” olduğunu ve 22 Nisan’daki doğum gününün her yıl kutlanmasını savunuyor.

1924-1991 yılları arasında “Leningrad” olarak anılan St. Petersburg kentinin isminin yeniden Leningrad olarak değiştirilmesini isteyenlerin oranı ise yüzde 30 civarında çıktı.

Lenin’in doğum günü ve SSCB’nun kuruluş yıldönümlerinde, Sovyet lider Vladimir Lenin’in mumyalanan naaşının Kızıl Meydan’dan alınarak defnedilmesi tartışması gündeme getiriliyor

Rusya’da milliyetçiler ve Ortodoks Kilisesi, Lenin’in gömülmesini savunurken, komünistler bunu bir provokasyon olarak değerlendiriyor.


Kaynak: Dipnot

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2013, 20:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER