Evlilik baskısına karşı kiralık sevgili

"Çok heyecanlı bir iş"

Evlilik baskısına karşı kiralık sevgili
Yılbaşı kutlamaları boyunca tüm ülke yemekler, aile buluşmaları ve havai fişeklere odaklanacak.

Herkes tatilin yaklaşmasından oldukça memnun, ancak milyonlarca bekar kişi için bu süreç çok zor geçiyor.

Pekin'de işyerlerinin bulunduğu bir gökdelenin alt katında öğlen arasında kantinde kasvetli bir hava hakim.

Geniş kaselerde noodle'larını yiyen birçok genç kadına yeni yıl tatilinde ne yapacakları sorulduğunda depresif bir hale bürünüyorlar.

Çin'in kuzeydoğusundan gelen Ding Na "Yaşım oldukça ilerledi, neredeyse 30'a basacağım ancak hala bekarım" diyor.

"Baskı altındayım. Kız kardeşlerim, akrabalarım hepsi neden evlenmediğimi soruyor. Beni aradıklarında telefonu açmaya korkuyorum".

Çin'de yirmili yaşlardaki kadınlar 30 yaşına basmadan evlenme konusunda yoğun bir toplumsal baskıya maruz kalıyorlar.

Çin'in en büyük arkadaşlık sitelerinden biri Baihe.com'da danışman olarak çalışan Zhou Şiaopeng'e göre yeni yıl boyunca gençlerin evlenmesi konusundaki baskı daha da artaracak.

Zhou "Bir masanın etrafında oturan bir grup insanı düşünün. Çinliler yemek için bir araya gelmeyi çok severler. Yeni yıl gecesi herkes çiftler halinde oturur, kardeşleriniz eşleriyle yanyana oturuyor. Bir tek bekar kalan sizseniz üzerinizdeki baskıyı ve gerginliği bir düşünün."

8 dolara yanaktan öpücük
Çin'in en popüler sanal pazarı Taobao bu duruma bir çözüm sunuyor: Kiralık erkek arkadaş.

Bekar bir kadın günde 50 dolara erkek arkadaşı gibi davranan ve ona tatillerde eşlik edecek bir erkek bulabiliyor.

Bazı ilanlarda tam hizmet listesini görebiliyorsunuz:

''Bir kadına akşam yemeği için eşlik etmenin saati 5 dolar, yanaktan öpücük 8 dolar, müşterinin evinde yeni yıl gecesini geçirmek ise 80 dolar. Kiralık arkadaşın geceyi evde geçirmesi durumunda yatakta uyumanın maliyeti 80 dolar, kanepede uyumanın maliyeti ise 95 dolar.''

Bu listede cinsel ilişkiye ise hiç yer verilememiş.

Tianjin'den tarım ürünleri satan Li Le, Çin yeni yılı için kiralık erkek arkadaş olmaya karar vermiş. Biraz utanarak ilk defa bu sene ailesini görmek yerine bu şekilde çalışacağını söylüyor.

Bunu para için yapmadığını söylüyor. Tersine daha yüce amaçları var.

"Çok heyecanlı bir iş" diyor. "Benim ilgi alanlarımı paylaşan birini bulabilirim ve bu ikimizi de çok mutlu edebilir".

Li'yi şimdiye kadar yaklaşık 30 kadın aramış ancak Yeni yılı birlikte geçirmek için kendisini evine davet edecek kadar güvenecek birini bulmanın zor olduğunu söylüyor.

Li verdiği ilana karşılık verecek özel birini beklediğini söylüyor: "Benim için en güzeli bu şekilde evlenecek birini bulabilmek olur".

Çılgın bir fikir gibi görünebilir. Belki öyle. Ancak Çin popüler kültüründe bile kiralık bir erkek arkadaşın gerçek bir erkek arkadaşa dönüşme ihtimali var.

Çin'de çok izlenen "Aile buluşması için kiralık kız arkadaş" adlı televizyon dizisinde bekar Çinli bir erkek ve kiralık kız arkadaşı arasındaki romantik ilişki anlatılıyor.

Dizide olduğu gibi Çinli erkeklerde kiralık kız arkadaş tutabiliyor, çoğunlukla ailelerine henüz açılmamış eşcinsel erkekler.

Ancak arkadaşlık sitesinde danışman olan Zhou Şiaopeng kadınların eş bulmak için büyük baskı altında olduğunu söylüyor. Ancak bu da zamanla değişebilir.

"80'li, 90'lı yıllarda doğanlar anne-baba oluyor ve onlar gençken kendilerine uyugulanan baskıyı çocuklarına uygulamak istemiyor".

Bu durumun değişmesi ise 20 ila 30 yıl alabilir.

Çin'in girişimci eşlerinin yaptıkları bu işi mükemmelleştirmek için önlerinde daha yıllar var.

Li Le'nin durumunda ise hayallerindeki kiralık kız arkadaşın kendisini ile tatile çıkması için daha zaman var gibi görünüyor.

 

Kaynak: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2013, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER