Aristo'nun 'seks kılavuzu' açık artırmaya çıkıyor

Yüzyıllar sonra hatırlandı

Aristo'nun 'seks kılavuzu' açık artırmaya çıkıyor

Antik çağın en ünlü filozoflarından Aristo’nun seks kılavuzu, İngiltere’de satışının yasaklanmasından 200 yıl sonra açık artırmaya çıkarılıyor.

Eflatun’un öğrencisi, Makedonya kralı Büyük İskender’in ise öğretmeni olan tarihin en büyük filozoflarından Aristo’nun seks kılavuzu, İskoçya’da açık artırmaya çıkıyor. Aristo’nun eksiksiz olarak günümüze ulaşan eserlerinden biri olduğu belirtilen kılavuz, cinsel ilişki ve hamilelik hakkında bilgiler içeriyor.

Kitabın satılacağı İskoçya’nın Edinburgh kentindeki Lyon and Turnbull açık artırma evinin yetkilisi Cathy Marsden, “Açıkçası eserin Aristo’nun felsefesiyle pek bir ilgisi yok... İlk olarak 1684’te yayımlanmış olan bu kılavuzun konusu cinsellik ve hamilelik” dedi.

 

İNGİLTERE’DE YASAKLANDI

Discovery News’in haberine göre, İngiltere’de 200 yıldan fazla bir süre önce “Aristotle’s Complete Master-Piece” adıyla basılan eser, dönemin ünlü İngiliz doktor ve astroloğu Nicholas Culpepper ile ünlü Alman piskopos Albertus Magnus’un çalışmalarının da eklenmesiyle oldukça ünlü bir eser haline geldi.

İngiltere’de kara borsada yıllarda en çok satılan eser olmayı başaran seks kılavuzu, daha sonra ‘fazla müstehcen’ olduğu gerekçesiyle yasaklandı.

Marsden, “18’inci yüzyılda Aristo’nun kılavuzu aynı dönemde yazılan medikal metinlerden çok daha fazla basıldı” bilgisini verdi.

 

YÜZYILLAR SONRA HATIRLANDI

İngilizceye kimin çevirdiği bilinmeyen antik eser, yüzyıllarca saklı kaldıktan sonra 1960’ta üzerindeki yasağın kaldırılmasıyla tekrar akıllara geldi.

Uzmanlar ise Aristo’nun hazırladığı kılavuzun, günümüz okuyucuları için müstehcen olmak yerine ‘eğlenceli’ bir eser olarak belirdiğini belirtiyor. 17’inci yüzyılın görüş açısıyla örtüşen fikirlerin de eklendiği kılavuz, kadın ve erkek anatomisi hakkında bilgi verirken, cinsel ilişki hakkında tavsiyelerde bulunuyor.

Kılavuz, kadınlara hamile kalmaları için cinsel arzu duymanın faydalı bir şey olduğu tavsiyesini sunuyor.

 

‘DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER’

Aristo’nun kılavuzu, aynı zamanda akılcı tavsiyeler de içeriyor. Bunlardan bir tanesi, evlilik dışı cinsel ilişkide bulunmak. Aristo, bu durumda ortaya çıkabilecek istenmeyen hamilelikler hakkında uyarıda bulunuyor.

Akraba evliliğine dikkat çeken çizimler içeren kılavuz, bu tür evliliklerden doğan sakat çocuklara dikkar çekiyor. Aristo, bu çocukların, ‘anne-babaların kendilerini tutamaması nedeniyle’ sakat kaldıklarını belirtiyor.

En son 1760 yıllara ait baskısı bulunan kılavuz, 16 Ocak’ta Edinburgh’ta açık artırmaya çıkarılacak.

ntvmsnbc

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2013, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER