ALMANYA’DAN BÜYÜK İLGİ

AKINCI:“ALMANYA AVRUPA BİRLİĞİ’NİN EN ÖNDE GELEN ÜLKELERİNDEN BİR TANESİ VE İLK DEFA KIBRIS SORUNU BAĞLAMINDA ALMANYA’NIN BU KADAR İLGİ GÖSTERDİĞİNE TANIKLIK EDİYORUZ”

     ALMANYA’DAN BÜYÜK İLGİ

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Almanya Dışişleri Bakanı ile görüşmesinin ardından Almanya’nın Kıbrıs sorununun çözümünde ilk kez bu denli ilgi gösterdiğinin altını çizdi.

Akıncı, temaslarında Avrupa’nın en önde gelen ülkelerinden Almanya’nın Kıbrıslı Türk tarafı ile ilişkileri geliştirme gayreti içerisinde olduğunu gördüklerini de söyledi.

Akıncı, Almanya Dışişleri Bakanı Frank -Walter Steinmeier ile gerçekleştirdiği 1 saat 45 dakika süren toplantının ardından Almanya Federal Meclisi Bundestag’da yaptığı açıklamada, Steinmeier ile çok “verimli” bir görüşme gerçekleştirdiğini, müzakere sürecinde gelinen noktayı değerlendirme fırsatı bulduklarını ifade etti.

Almanya’ya Steinmeier’in daveti üzerine geldiğine işaret eden Akıncı, “Almanya Avrupa Birliği’nin en önde gelen ülkelerinden bir tanesi ve ilk defa Kıbrıs sorunu bağlamında Almanya’nın bu kadar ilgi gösterdiğine tanıklık ediyoruz. Geçmişte de Almanya önemli bir ülkeydi ancak Kıbrıs ile bu kadar ilgili değillerdi” dedi. Akıncı, “Alman yetkililerin Kıbrıs Türk tarafı ile ilişkileri geliştirme yönünde ortaya koyduğu tavrın” ve “bu ilişkilerin sürdürülmesinin” de önemli olduğunu söyledi.

Kıbrıslı Türklerin oluşacak federal bir Kıbrıs’ın iki eşik kanadından biri olacağını belirten Akıncı, ilişkilerin bugünden geliştirilmesinin yararlı olacağını ifade etti.

MÜZAKERELERDE YAVAŞLAMA VE RUM KESİMİNE ÇAĞRI

Kıbrıs Rum kesiminde yer alacak seçimlere de değinen Akıncı, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin seçimlerin müzakereleri etkilemeyeceğini söylese de müzakereleri yavaşlattığını kaydetti.

Akıncı, “Müzakere sürecinde bir yavaşlama olduğunu bakan göz görüyor. 2016’yı gerçekten bir barış yılına çevirmek istiyorsak, Mayıs sonundan itibaren çok daha hızlı bir süreç içerisine girmemiz lazım.  Biz bu konuda kararlıyız” dedi.

Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmede Doğu ve Batı Almanya’nın birleştirilmesinin örnek olarak kullanılıp kullanılmadığı yöndeki bir soruya karşılık Akıncı, Kıbrıs sorununun kendine özgü koşulları üzerinden Kıbrıslılar tarafından çözülmeye çalışıldığını ancak diğer ülkelerin tecrübelerinden de faydalanabileceğini söyledi.

“DUVAR HALEN YERİNDE DURUYORSA NEDENİ KIBRISLI TÜRKLER DEĞİL”

Türkiye’nin Avrupa Bakanı Volkan Bozkır’ın “Berlin duvarının yıkılmasının üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen Kıbrıs sorununun halen çözülmediği” yönündeki açıklamasının anımsatılması üzerine Akıncı, “duvarın” yıkılması için Kıbrıslı Türklerin 2004’de çözüm planı için düzenlenen referandumda üzerine düşeni yaptığını, “duvarın halen yerinde durmasının nedeninin” Kıbrıslı Türkler olmadığını söyledi.

Kıbrıslı Türkler tarafından geçişler için vize uygulamasının kaldırılmasına atıfta bulunarak Kıbrıslı Türklerin“ayakta kalan duvar üzerine delikler açtığını” belirten Akıncı, “Temennimiz tamamen duvarı ortadan kaldırmak, bu da tek taraflı bir uğraşla olmaz. İki taraf ta bu konuda üzerine düşeni yapacak ve bu defa referandumlardan iki tane evet çıkacak” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER