Avrupa’nın en çok aranan siber suçlularından biri olan Finlandiyalı hacker Julius Kivimaki, 11 yıllık siber suç serüveninin ardından hapse atıldı. 13 yaşında siber suç dünyasına adım atan Kivimaki, terapi görmüş ya da görmekte olan 33 bin hastanın terapi kayıtlarını çalarak şantaj yapmak gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

85Q99T9 Julius Kivimaki 625X300 05 May 24Kivimaki’nin hikayesi anarşik hacker gruplarında aktif olarak yer almasıyla başladı. Hızla yükselen hacker henüz 17 yaşındayken 50.700’den fazla bilgisayar korsanlığı suçundan suçlu bulundu. İlginç olan şey ise Kivimaki’nin kabarık dosyasına rağmen hapse girmemesi. Hatta bu durum siber güvenlik dünyasından birçok kişi tarafından eleştirildi.

AB'den Schengen vize ücretlerine zam AB'den Schengen vize ücretlerine zam

Finlandiyalı hacker en yüksek profilli suçunu 2020 yılında işledi. Finlandiya’nın en büyük psikoterapi şirketi Vastaamo’yu hackleyerek 33 bin hastanın terapi kayıtlarını ele geçirdi. Ardından şirketten 400 bin euro fidye talep etti ancak Vastaamo para ödemeye yanaşmayınca hastalarla doğrudan iletişime geçerek her birinden 200 euro istedi ve onları terapi kayıtlarını darknet’te yayınlamakla tehdit etti.

Söz konusu kayıtlar son derece mahrem sırlar içeriyordu ve çalınması korkunçtu. Julius Kivimaki evlilik dışı ilişkilerden, suç itiraflarına kadar pek çok konuda hassas bilgi içeren bu kayıtları “pazarlık kozu haline” getirerek hastaları fidye ile tehdit etmeye devam etti. İstediği para ödenmezse hastaların özel bilgilerinin internete sızdıracağını söyledi. Yaşanan bu trajik durum kurbanlar üzerinde yıkıcı bir etki yaratarak bazılarını intihar etmesine bile sebep oldu.

Paris'te yakalandı

Kivimaki iki yıl süren yoğun bir soruşturmanın ardından Paris’te yakalandı. Ardından hızla Finlandiya’ya iade edildi. Çıkarıldığı mahkemede 30 binden fazla suçtan suçlu bulundu. Veri ihlali, şantaja teşebbüs, 9.231 özel hayatı ihlal eden bilgi yayma, 20.745 şantaja teşebbüs ve 20 şantajla suçlandı. Sonuç olarak 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Psikoterapi şirketi Vastaamo ise skandalın ardından büyük bir tepkiyle karşı karşıya kaldı. Şirketin hastaların verilerini yeterince korumadığı ve Kivimaki’nin saldırısını önleyemediği ortaya çıktı. Sonuç olarak Vastaamo faaliyetlerini durdurdu ve kurucusuna hasta verilerini koruyamadığı gerekçesiyle ertelenmiş hapis cezası verildi.