Alaska'da yeni bir virüs yayılıyor

Alaska'da yeni bir virüs yayılıyor

ABD’ye bağlı Alaska Eyaleti’nin Fairbanks bölgesinde çiçek virüsüyle aynı cinsten bir virüs yayılıyor. Yetkililerin salgın alarmına geçtiği eyalette aralarında küçük bir çocuğun da yer aldığı iki yeni vaka bildirildi.

 İki yeni vakayla birlikte Alaska çiçeği (Alaskapox) ismi verilen bu virüsün, tespit edildiği andan itibaren toplam 4 kişiyi enfekte ettiği kayıtlara geçmiş oldu.

 Alaska çiçeği ilk olarak 2015’te aynı bölgenin bir sakininde tespit edilmişti. İkinci vaka ise yine aynı bölgede 2020’de görülmüştü. Sağlık yetkililerinin açıklamasına göre iki yeni hasta, cilt lezyonları nedeniyle acil bakım kliniklerine başvurdu.

Vakalardan ilki küçük bir çocuktu. Çocuğun sol dirseğinin iç tarafında lezyon görüldü. Lezyonun ortaya çıkmasından 4 gün sonra ateşi çıkmış ve lenf bezleri şişmişti. İkinci hasta ise sağ uyluk kemiğinde lezyonu olan orta yaşlı bir kadındı. Bu vakada da semptomlar benzerdi.

Yetkililer hastalığa dair belirli semptomların ortaya çıktığını tespit ederken, vakaların durumunun iyiye gittiği öğrenildi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER