3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü

“Özgür basın, özğür insan, özğür yaşam”

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü

“Bağımsız ve çoğulcu medya”nın öneminin vurgulandığı 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nün 20. yıldönümü KKTC’de de kutlanıyor.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle ödül töreni, kokteyl ve panel düzenliyor.

Birlik bu yıl Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü“özgür basın, özgür insan, özgür yaşam” sloganıyla kutluyor.

Gazeteciler Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, 3 Mayıs Cuma akşamı saat 19.30’da birlik lokalinde yer alacak kokteyl ve ödül töreninde, Medya Başarı Ödülleri dağıtılacak. 7 Mayıs Salı akşamı ise “İnternet gazeteciliği ve basın özgürlüğü” konulu panel düzenlenecek.

KTGB tarafından oluşturulan seçici kurulun başvuruları değerlendirmesi sonucu bu yıl Sim TV’den Çamay Çiçekseven’e “TV Programı” dalında; Kuzeyin Sesi Radyo Vatan’dan Amber Eker Avcıl’a “Radyo Programı”; Vatan gazetesinden Alkan Baykent’e “Spor Fotoğrafı” dalında ödül verilirken; Havadis gazetesinden Ceren Özbil ve Duygu Alan ile Kıbrıslı gazetesinden Rana Sarro da “Genç Yetenek Özel ödülü”ne layık görüldü.

Öte yandan KTGB Yönetim Kurulu kararıyla geçen yıl hayatını kaybeden BRTK kameramanı Cüneyt İnançoğlu’nun adına, ailesine de onur ödülü verilecek.

Ödüllerin dağıtılacağı 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü kokteyli sırasında, gazetecilerden oluşan “Grup Off The Record” dinleti sunacak.

 

İNTERNET GAZETECİLİĞİ VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ
KTGB, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü etkinlikleri çerçevesinde ayrıca 7 Mayıs Salı akşamı 19.30’da, “internet gazeteciliği ve basın özgürlüğü” konulu panel düzenleyecek.

 

3 MAYIS’IN TARİHÇESİ
Dünya Basın Özgürlüğü Günü, 3 Mayıs 1991’de UNESCO tarafından Namibya’nın Windhoek kentinde düzenlenen uluslararası konferansta bağımsız ve çoğulcu medya için imzalanan “Windhoek Deklarasyonu” anısına, 1993’ten beri Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararıyla kutlanıyor.

Deklerasyonla hükümetlere basın özgürlüğü ve bunun demokratik özüne vurgu yapılarak, özgür ve bağpımsız basının her demokratik toplumun en önemli parçası olduğu ve bunun temin edilmesi çağrısında bulunulmuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2013, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER