İngiltere Kıbrıslı Türk Hekimler Birliği Başkanı Dr. Tahsin Bilginer, İngiltere’deki Türkiye ve Kıbrıslı topluma seslenerek, lösemi teşhisi konan Latife Çavuşoğlu’na kemik iliği bulunması için kan örneği bağışı konusunda duyarlılık çağrısı yaptı.

 

Chase Farm Hastanesi’nde eczacı olarak çalışan Letife Çavuşoğlu’na kısa süre önce lösemi teşhisi konduğunu hatırlatan Dr. Bilginer, halen Royal Free Hospital’da kemoterapi tedavisi gören Çavuşoğlu’na uygun ilik bulunabilmesi için 8 ve 9 Şubat’ta kan örneği alınacağını hatırlattı.

Konunun KKTC Londra Temsilciliği tarafından geçen hafta duyurulduğunu belirten Bilginer, 8 Şubat günü saat 10.00 ile 12.00 arasında güney Londra’da “Rauf R. Denktaş Türk Okulu, Blackfen School for Gırls, Blackfen Road, Sidcup, Kent, DA15 9NU” adresinde kan örneği için tükürük testi yapılacağını ve Birlik üyesi Dr. Özay Oğuz’un gönüllü olarak orada görev alacağıın bildirdi.

Dr. Bilginer, 9 Şubat Pazar günü saat 12.00 ile 14.00 arası da ise, kuzey Londra’da “Hornsey Atatürk Okulu, Hornsey School for Girls, Inderwick Road, London N8 9JF” adresinde kan örneği alınacağını ve kendisinin de hazır bulunacağını ifade etti.

Letife Çavuşoğlu’nun lösemi hastalığına yakalanmadan önce Chase Farm Hastanesi’nde eczacı olarak çalıştığını hatırlatan Bilginer, “hastamız halen Halen Royal Free Hospital’da kemoterapi görmekte olup, sağlığına kavuşması için verilecek kan örnekleri hayati önem taşımaktadır. Letife Çavuşoğlu’nun sağlına kavuşabilmesi için çok acil uygun ilik nakline ihtiyaç bulunuyor. Bu ve benzeri hastalara en uygun kan örneğinin bulunması, aynı etnik grubtan olanlarda daha yüksektir. Bağışçılar ilk test için sadece tükürük örneği verecekler. Uygun bulunanlardan kemik iliği transferi sözkonusu olmayacak. Sadece kandaki kök hücrelerden alınacak ve bunun hiçbir hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Bağışçı olmak isteyenlerin endişe edecekleri bir durum sözkonusu değildir” diyerek vatandaşlara, belirtilen adreslerde tükürük örneği vermeleri için çağrı yaptı.

Dr. Tahsin Bilginer, 18-55 yaşları arasında, sağlıklı ve İngiltere’de ikamet eden herkesi Letife Çavuşoğlu ve benzer durumda olan lösemi hastaları için düzenlenen kan örneği kampanyasına katılmalarının hayati önem taşıdığını sözlerine ekledi.