Bursa, 26 Şubat 13(T.A.K):Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ndeki (GKRY) liderlik seçimine ilişkin, ''Şimdi güneyde yeni bir Cumhurbaşkanı seçilmiştir, dün kendisini kutladım. Önümüzdeki günlerde inşallah oturup konuşuruz. Anlaşma olacaksa olur, olmayacaksa bir anlaşmadır o da. Yani anlaşma olmayacaksa onda da anlaşalım'' dedi.

Orhangazi Kaymakamı M. Selman Yurdaer'i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, burada yaptığı açıklamada, dünya ülkelerinin Kıbrıs'ta anlaşma sağlanması için sürekli KKTC ve Türkiye'den beklenti içerisinde olduklarını kaydetti. Eroğlu, şöyle konuştu:

''Kurmuş olduğumuz devleti yaşatmaya, yaşatırken de Kıbrıs'ta namusumuzla, şerefimizle güven içerisinde yaşayabileceğimiz bir anlaşmanın arayışını da birlikte devam ettiriyoruz. Bugüne kadar Rumlardan  anlaşma yolunda bir anlayış görmedik. Birçok planlar çıktı ortaya, o planları hep reddeden Rum tarafı. Fakat ne üzücüdür ki hala dünya Türkiye'den ve bizden anlaşma bekliyor ki anlaşmaya yanaşmayan Rum tarafı. Bize ise 'anlaşın' diyor. Anlaşma olması için karşı tarafın da sizin gibi bir anlaşma arzusu içerisinde olması lâzım.''

1960 Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, Türk ve Rum ortaklığına dayalı bir cumhuriyet olduğunu hatırlatan Eroğlu, ''Biz 1963'te cumhuriyetten dışlandık ve Rumları dünya, o Türk ve Rum ortaklığına dayalı devletin sahibi yaptı. En son AB'ye girdi. Bizi 'tanıyın' diyen yok. Bu sürede BM Genel Sekreterleri'nin ortaya koyduğu anlaşma metinini reddeden Rum tarafı. Dünya hep bize ve Türkiye'ye 'oturun, anlaşın' diyor. Böyle bir dünyadayız'' dedi.

Eroğlu, Kıbrıs Rum kesiminde yapılan liderlik seçimine değinerek, şunları kaydetti:

''Şimdi güneyde yeni bir Cumhurbaşkanı seçilmiştir, dün kendisini kutladım. Önümüzdeki günlerde inşallah oturup konuşuruz. Anlaşma olacaksa olur, olmayacaksa bir anlaşmadır o da. Yani anlaşma olmayacaksa onda da anlaşalım. Dolayısıyla inşallah Kıbrıs Türk'ünü ve Türkiye'yi memnun eden bir anlaşma olur. Olmazsa da iki türlüsü var bunun birini tercih ederiz.''

 

GAZİLERDEN, RAUF DENKTAŞ VİDEOSU VE CD'Sİ
Bu arada, ziyarette Türkiye Muharip Gaziler Derneği Orhangazi Temsilcisi Halim Çokgüler, Derviş Eroğlu'na, KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile yaptıkları bir söyleşinin video ve fotoğraflarının bulunduğu CD'yi hediye etti.

Eroğlu, 1974 Barış Harekatı döneminde kendisinin doktor olduğunu, şehit olan bir askeri memleketine göndermek üzere hazırladığını, bu sırada askerin cebinden çıkan mektupta okuduklarını hatırlatarak, ''(Evladım duyduk ki Kıbrıs'a gitmek için Mersin'e intikal ettirilmişsin. Ben ve annen gece gündüz şehit olman için dua ediyoruz.) Savaşa giren bir ülkede böyle bir mektubu hiçbir ülkenin annesi babası yazmaz'' dedi.

Şehitlere ve gazilere borçlu olduklarını dile getiren Eroğlu, ''Barış Harekatı olmasaydı, Kıbrıs'a ne olurdu, söylememe gerek yok. 15 Temmuz darbesi, Rumların Yunanlılarla yaptığı darbe. Tamamen Kıbrıslı Türklerin toplu imhası planlarını içermekteydi. Barış Harekatı’nın gerçekleşmesiyle Kıbrıslı Türklerin hayatını kurtarmış olduk. Ana vatanının da desteğiyle 1974'te KKTC'nin hudutlarını çizdiğimiz o topraklarda bir devlet kurduk'' diye konuştu.

Eroğlu, Orhangazi'nin göçlerle oluşmuş bir ilçe olduğunu ifade ederek, Kıbrıs'ta da benzer bir yaşamın olduğunu belirtti.

Eroğlu, ''1974 Barış Harekatı sonrası KKTC'ye Türkiye'den değişik bölgelerden gelen kardeşlerimiz vardı. Bunlar da artık Kıbrıslı oldu. Başlarda biraz zorluklar çekildi, ama bugün KKTC'ye yerleşen kardeşlerimiz bizlerden farklı değil. Hepimiz Türkiye'den Kıbrıs'a geldik, hepimiz Türkiye'yi ana vatan biliriz'' diye konuştu.