Çevre bilincini artırmak ve farkındalık yaratmak amacı ile Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı himayelerinde Gençlik Federasyonu tarafından düzenlenen ve mayıs ayı boyunca ülkenin farklı noktalarında devam edecek “Sıfır Atık Çöp Toplama MaratonuGirne Boğaz Piknik Alanı’nda başladı.
Etkinliğe, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bakanlık Müsteşarı Serhan Aktunç, Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Çevre Koruma Dairesi Personeli ve Gençlik Federasyonu üyesi gençler katıldı. 

Çöp Toplama Maratonu1

"Gençler önemli ve örnek bir projeye imza atıyor"

Maraton öncesinde gençlere yönelik bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, gençlerin bu duyarlılığı karşısında büyük bir heyecan duyduğunu söyledi. Ataoğlü, bir o kadar da bir vatandaş olarak sorumluluk hissinin daha da arttığına işaret ederek, bu sorumluluk bilincinin ülkenin her bir bireyine gitmesi temennisinde bulundu.
Ataoğlu, “Gençlerimiz çok önemli ve örnek bir projeye imza atıyorlar. Bu örnek proje ile umarım insanlarımızın çevremize olan duyarlılığını arttırarak, daha temiz bir ülke yaratmak anlamında bir adım daha atmış oluruz” dedi. Ataoğlu, bu farkındalığı yaratmak adına verilen mücadelede, gençlerle birlikte olmalarının sonuç daha da etkili olacağına inancını dile getidi.

"Mayıs ayı boyunca her cumartesi farklı noktalarda gerçekleştirilecek"

“Amacımız, Gelecek nesillere daha sürdürülebilir, daha temiz bir ülke bırakabilmektir. Bu mücadeleyi gençlerle birlikte vermek de bizlere hem güç hem de mücadele azmi veriyor” diyen Ataoğlu, ülke gençlerinin çevreye olan duyarlılığının tüm ülke insanına örnek olacak seviyede olduğunu, bunun da heyecan ve umut verici olduğunu belirtti.   Ataoğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü, sembolik ve sadece dünya çevre duyarlılığına katkı olması maksadı ile kutlandığını belirterek, gençlerin, Mayıs ayı boyunca her Cumartesi ülkenin farklı noktalarında gerçekleştirecekleri etkinliğin, ülke insanına örnek olmasını diledi. Farkındalık yaratılmasını ve insanların çevreye olan duyarlılığının arttırılmasına katkı sağlamasını temenni ederek, gençlere ülkenin geleceği adına teşekkür etti. 

Çöp Toplama Maratonu6
Ataoğlu’nun konuşmasının ardından “Sıfır Atık Çöp Toplama Maratonu” grupların alanda çöp toplaması ile başladı. 
Başbakan Yardımcısı, Turizm Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da beraberindeki bürokratlarla birlikte, alanda piknik yapan vatandaşları ziyaret ederek, çöplerin yere atılmaması konusunda uyarılarda bulundu, etkinlik hakkında bilgi verdi ve piknik sonrasında toplanması için vatandaşlara çöp poşeti dağıttı.

DAÜ'de 27 Mayıs'ta kermes düzenleniyor DAÜ'de 27 Mayıs'ta kermes düzenleniyor

Çöp Toplama Maratonu11

1 saatte toplanan çöpler acı gerçeği göz önüne serdi


Mayıs Ayı boyunca, ülkenin farklı noktalarında devam edecek ve maraton sonunda en fazla çöpü toplayan grubun ödüllendirileceği maratonun ilk adımı olan Boğaz Piknik Alanı’nda 1 saatte toplanan çöpler, ülkenin çevreye olan duyarsızlığını gözler önüne serdi. 
Yaklaşık olarak 200 kg. plastik ve naylon çöp toplanan maratonun ilk gününde 100 kilograma yakın da cam atık toplandı.

Çöp Toplama Maratonu4