Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Güzelyurt İlçe Başkanı Çağlar Gulamkadir, ülkenin ihracatta en önemli ürünlerden biri olan narenciyede kaos yaşanmadan gün geçmediğini vurguladı. Yazılı açıklama yapan Gulamkadir, hükümetin, sektörü baltalamak için elinden gelen her şeyi yapmaya devam ettiğini savundu ve valencia için krizin kapıda olduğuna vurgu yaptı.

Çağlar Gulamkadir’in açıklaması şöyle:

“Ülkeyi her sektörde kaosa sürükleyenler, hala aynı düşünceyle hareket etmektedirler. Süreci yönetemeyenler, bunun bedelini üreticiye, kontraktörlere, işçiye, ihracatçıya ve esnafa ödetmeye çalışmaktadırlar. İhracatta en önemli ürünlerden biri olan narenciyede kaos yaşanmadan gün geçmemektedir. Ülkeyi yönettiğini iddia eden ‘hükümet’, sektörü baltalamak için elinden gelen her şeyi yapmaya devam etmektedir. Valencia için de kriz kapıdadır.

Burada izinli bir şekilde bulunan, yaklaşık 27 ekipten oluşan 750 civarı kesim ekiplerinin işçileri çalıştırılmıyor, çalışamayan ekipler ise iş yokluğu nedeniyle Türkiye’ye geri dönüyor veya dağılıyor. Sonrasında ise yeterli sayıda işçimiz yok denilip, üçüncü ülkelerden yetisi olup olmadığı bilinmeyen işçiler getirilmeye çalışılıyor. Dört ay sonra sona erecek sezondan sonra getirilen işçilerin akıbetiyle ilgili ciddi iddialar söz konusudur. Bu iddialar, getirilecek işçilerin teminat mektupsuz getirileceği, belirli şirketlere imtiyazların olduğu, gelecek kişilerden gelmeden komisyon alma ve sezon sonrası tamamlanacak iş sonrasında kaçak işçi veya insan kaçakçılığına kadar ilerleyen bir süreçten bahsedilmektedir.

23 Nisan İskele'de coşkuyla kutlandı 23 Nisan İskele'de coşkuyla kutlandı

Bugün, kontraktörler birlikleri tarafından yapılan uyarı grevinin ardından gerçekleşen toplantıda verilen sözlerin yakın takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildirir, tüm sektör paydaşlarına yalnız olmadıklarını, bu ülkeyi hep birlikte ayağa kaldırmak için CTP olarak yanlarında olduğumuzu hatırlatmak isteriz.”