Cumhurbaşkanı Ersin Tatar dün, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ı Cumhurbaşkanlığı'nda kabul etti. Görüşmelerin ardından Cumhuriyetçi Türk Partisi Fikri Toros, sosyal medya hesabından “Tatar-Holguin Görüşmesi” başlığı altında bir yazı yayınlayarak görüşmeyi değerlendirdi.
Toros, Tatar’ın “egemen eşitliği ve eşit uluslararası statünün” tescil edilmesini kapsamlı çözüm müzakerelerinin devam edebilmesi için ön koşul koymasının, Kıbrıs sorununun çözümünü engellemek ve Kıbrıs Türk Toplumunu kendi yurdunda yok oluşa terk etmek anlamına geldiğini belirtti. Toros, Kıbrıs’ta ikinci bir egemen devletin kabul edilmesinin, uluslararası hukuka aykırı ve kabul edilmesi imkansız olduğuna dikkat çekerek, ayrıca bunun Kıbrıslı Türklerin Annan Planı referandumunda ortaya koyduğu ve baki olan federal çözüm iradesini yok hükmünde sayma anlamına geldiğini ifade etti.

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu kırmızı et boykot kararı aldı Tüketici Örgütleri Konfederasyonu kırmızı et boykot kararı aldı

Toros, açıklamasıma şöyle devam etti:

“Bu siyaset çözüm değil, çözümsüzlük siyasetidir!
Çözümsüzlük ise, Kıbrıslı Türklerin her alanda denklem dışında kalması, böylelikle tüm hak ve menfaatlerinden mahrum bırakılmaları demektir!
Kıbrıs’ın uluslararası arenada sadece Rumlar tarafından temsil edilmesinin devam etmesi demektir!
İzolasyonun etkisiyle, Kıbrıslı Türklerin kendi yurtlarında siyasi ve ekonomik anlamda yoksullaşarak yok oluşa doğru sürüklenmesi demektir!
Doğu Akdeniz’de ve Avrupa Birliğinde, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs anayasası tahtında sahip oldukları haklarını elde edemeyecekleri anlamına gelmektedir!
Kıbrıs’ta kalıcı barış, istikrar ve gerçek demokrasi sadece siyasi eşitliğe dayalı Federasyon ile mümkün olabilecektir.
Bunun tek alternatifi süregelen koşulların ve malum sonuçlarının artarak devam etmesidir!”